Mestské sociálne byty v Dolnom Kubíne zrekonštruovali ľudia v núdzi. Komfortné bývanie im pomáhali zabezpečiť aj hendikepovaní z mestského sociálneho podniku. Za ušetrené peniaze na stavebnej firme mesto ponúka lacnejší nájom. V rámci aktivačných prác sa dobrovoľne zapojili aj ľudia bez domova.
Po úraze zostal Peter Hablák na invalidnom dôchodku. Aby sa do mestského bytu nasťahoval čo najrýchlejšie, zrekonštruoval si ho sám. Mesto mu poskytlo materiál a tiež odborný dohľad.
„Keď má normálny človek urobiť za hodinu, tak ja trebárs za dve hodiny, lebo mám problémy s pravou rukou,“ priblížil nájomník bytového domu Peter Hablák.
Ako sa podarilo ľuďom v núdzi zrekonštruovať mestské sociálne byty, zisťoval v relácii Správy redaktor STVR Erik Vrábel:
Mesto kúpilo 12 bytov za zhruba 130-tisíc eur. Potrebovali však rekonštrukciu. Jedným zo stavbárov bol Róbert Turic. Po pracovnom úraze prišiel o pravé predkolenie. Zamestnal sa v sociálnom podniku.
„Môžem takto pomôcť sociálne slabším ľuďom alebo rodinám, ktoré nemajú až takú finančnú hotovosť, aby si kúpili komerčný byt, tak tiež to tak zahreje,“ povedal sociálneho podniku Komunitné služby Róbert Turic.
Byty opravili ľudia so zdravotným znevýhodnením, sociálne slabší, či ľudia bez domova. „Nanovo natiahnutie stien, podlaha sa vyrovnávala, zatepľovala, elektrika, osvetlenie kuchynská výbava nejaká, plus kúpeľňa,“ vymenoval Turic.
„Cítime sa tu spokojne, je to tu o tisíckrát lepšie, ako to bolo predtým,“ povedal nájomník bytového doma Štefan Bučko.
Výška nájomného
Vďaka sociálnemu podniku mesto ušetrilo na rekonštrukcii. „Podľa projektovej dokumentácie a rozpočtu, odhadovaný náklad bol 200-tisíc. Nám sa to podarilo za 30-tisíc,“ informoval primátor Dolného Kubína Ján Prílepok.
To sa premietlo do výšky nájomného. Záujemca zaplatí za garsónku zhruba 25 eur a za dvojizbový byt okolo 70 eur mesačne. Bytový dom, ktorý v minulosti nemal dobrú povesť, zabezpečili novými dverami a kamerovým systémom.
„Za rok a pol, ako sme tieto práce urobili, tu nemáme žiaden vandalizmus. Mesto šetrí aj na tom, že nemusíme všetko opravovať,“ uviedol Prílepok.
Podobným spôsobom chce mesto zrekonštruovať aj tento priestor. Jeho stav momentálne neumožňuje bývanie. Vzniknúť by tak mal prvý mestský bezbariérový bytový dom.