Na hlavný obsah

Má studňu, no voda z nej mizne: Pán Patrik je presvedčený, že za problémy môže vŕtaná studňa u susedov

Zisťovali sme, či môže mať nová studňa vplyv na okolité.

Má studňu, no voda z nej mizne: Pán Patrik je presvedčený, že za problémy môže vŕtaná studňa u susedov
Pán Patrik Klochan má studňu, ale bez vody. Foto: STVR

Pán Patrik sa rozhodol postaviť rodinný dom. Na verejný vodovod ho napojiť nemohol, preto si dal pred rokmi vykopať studňu. Minulé leto sa však pre svoju studňu rozhodli aj jeho susedia. Vŕtanú a oveľa hlbšiu. Pán Patrik tvrdí, že odvtedy mizne voda z tej jeho.

Ľudia v rodinných domoch často využívajú vodu z vlastných studní. Aj Patrik Klochan z malej obce Podrečany neďaleko Lučenca. Pred štyrmi rokmi si dal vyhĺbiť kopanú studňu.

„Napriek neustálemu budovaniu a rozvoju vodovodných sietí, sú podľa najnovších štatistík vlastné studne v niektorých oblastiach Slovenska pre zásobovanie domácností pitnou vodou jediným možným riešením. Je to viac ako 90 percent obyvateľov Slovenska. Za studne pre takéto individuálne zásobovanie zodpovedajú ich vlastníci,“ vysvetlila riaditeľka Ústavu hydrológie Slovenskej akadémie vied (SAV) Yvetta Velísková.

Susedia pána Klochana si vlani počas leta tiež zrealizovali studňu, ale vŕtanú. Je presvedčený, že to spôsobilo úbytok vody v jeho studni.

„Problémy začali odvtedy ako si dali vyvŕtať studňu. Tým, že mi zobrali vodu a neviem sa pripojiť na vodovod, ma odrezali. Oni sú hlbšie a odčerpávajú z mojej studne vodu geologickými vrstvami a ja potom neviem čerpať vodu. Ja mám len osemmetrovú studňu,“ priblížil pán Patrik.

Treba stavebné povolenie

„Studňa sa považuje podľa zákona za vodnú stavbu. Treba robiť stavebné povolenie, dokonca keď vŕtate hlbšie ako 30 metrov do hĺbky, tak potrebuje ohlásenie banskému úradu,“ vysvetlil nezávislý právnik Milan Ficek.

Potom podľa neho treba štandardne urobiť projekt, oznámiť zámer na obci, kam treba priniesť list vlastníctva. „Niekedy treba aj súhlas susedov. To sa tiež rieši v rámci konania. A keď to postavíte, tak sa to kolauduje, čiže potom klasicky nasleduje kolaudačné rozhodnutie,“ dodal Ficek.

„Žiadne oznámenie, že by žiadali o stavebné povolenie, nič také mi neprišlo. Len mi sused povedal, aby som si dal preč auto, že zajtra idú vŕtať studňu,“ povedal pán Patrik.

Suseda sa snažil upozorniť, že na vŕtanú studňu potrebuje stavebné povolenie, projektovú dokumentáciu a vyjadrenie susedov. „Tak sa mi iba zasmial do tváre, otočil sa chrbtom a odišiel preč,“ dodal.

„Studňa je vodná stavba. Ak čerpanie nie je ručné, vyžaduje si povolenie orgánu štátnej vodnej správy. Ak sa jedná o domové studne, teda odber nie na podnikateľský účel, príslušný orgán štátnej vodnej správy na povolenie je obec,“ priblížil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.

O pomoc žiadal starostu obce

Pán Patrik sa bol pýtať aj za starostom, či má jeho sused stavebné povolenie na vŕtanú studňu. „On jediný má oprávnenie tieto veci poskytnúť občanovi. Povedal, že žiadne povolenie obec nedávala,“ uviedol pán Patrik.

Starostu požiadal, aby sa tam išiel pozrieť, lebo ako obec to môže skontrolovať. „Pani Kupcová oznámila, že vrtná súprava vykonáva na pozemku banskú činnosť. Vrt, ku realizácii ktorej sa nevyžaduje vyjadrenie obce. Túto jej informáciu som si overil na príslušnom stavebnom úrade,“ uviedol starosta obce Podrečany Peter Kulich.

Dodal, že požiadal pracovníka stavebného úradu o miestne šetrenie – zvolanie štátneho stavebného dohľadu vo veci podnetu na stavebnú činnosť, teda vŕtanie studne.

„Obec mi odpovedala, že všetko bolo v súlade s právnymi normami. Ničoho sa nedopúšťajú a na stavebné povolenie nepotrebujú vyjadrenie susedov a nič ostatné. A teraz už po polroku im majú vydať aj stavebné povolenie. Čiže spätne,“ povedal pán Patrik.

„Ak sa jedná o nejaký susedský spor, vyriešili by to asi stavebné povolenia pre obidve studne. Pri ich vydávaní by odborníci mali zhodnotiť takéto riziko, že by vŕtaná studňa mohla ovplyvniť kopanú,“ povedala Yvetta Velísková.

Nedošlo k porušeniu vodného zákona

Miestne šetrenie – štátny stavebný dohľad sa uskutočnil 12. septembra 2024. „Zistilo sa pri ňom, že na mieste sa nachádza prieskumný vrt, ktorý sa realizoval na základe ohlásenia Obvodnému banskému úradu v Banskej Bystrici zo dňa 22. augusta 2024,“ priblížil starosta Peter Kulich.

Nad vrtom sa podľa jeho slov nenachádza iné zariadenie a na pozemku nedošlo k porušeniu vodného zákona. Práce na realizácii vrtu sa realizovali v zmysle banského zákona.

„Z príslušnej evidencie Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici vyplýva, že organizácia vykonávajúca činnosť vykonávanú banským spôsobom v Podrečanoch si túto svoju zákonom stanovenú povinnosť splnila,“ uviedol predseda Obvodného banského úradu v Banskej Bystrici Ľuboš Bohuš.

Na vŕtanú studňu majú všetky povolenia

Podľa advokáta Ficeka by si človek mal najskôr urobiť prieskum na to, aby vedel, či tam je voda. „Na to nepotrebujete stavebné povolenie na nejaký prieskum. Keď už ale idete robiť studňu alebo vrt, na to už potrebujete stavebné povolenie a musíte to urobiť ešte predtým, ako tú studňu začnete stavať,“ dodal Ficek.

Majiteľka vŕtanej studne pani Kupcová disponuje všetkými potrebnými povoleniami. Má vyhotovený aj hydrogeologický posudok, že vŕtaná studňa nebude mať žiadny vplyv na hladinu vody v kopanej studni.

Zisťovali sme, či sa dá vopred určiť, že nová studňa bude alebo nebude mať vplyv na okolité studne.

Môže mať jedna studňa vplyv na druhú?

Podľa Yvetty Velískovej z Ústavu hydrológie SAV sa na to nedá jednoducho odpovedať. „Nie je známe dostatočné množstvo relevantných údajov ako napríklad aké je geologické podložie, aká je hladina podzemnej vody a podobne,“ povedala.

Existuje však podľa nej niekoľko hraničných možností, že by to bolo možné. „Napríklad veľmi priepustné podlažie či studne blízko seba. Alebo keby bola vŕtaná studňa vzhľadom na tú kopanú proti smeru prúdenia podzemnej vody v svahovitom teréne, z vŕtanej studne sa kontinuálne čerpajú nadmerné množstvá,“ vysvetlila.

Platnosť týchto predpokladov je však podľa Velískovej minimálna. „Takže hranične teoreticky by to mohlo byť možné, ale prakticky je to veľmi nepravdepodobné,“ skonštatovala.

„Voda ide gravitáciou dole. Sú to ako dve spojené nádoby. Najprv odčerpáte vodu z mojej studne a potom, keď vám je málo, tak potom budete odčerpávať tú spodnú vodu, ktorá je pod mojou studňou,“ priblížil pán Patrik.

„My sme ti studňu nepodvŕtali. Máme 50 metrov hlboký vrt a ty máš osem metrov. Bentonitová zátka na tom vrte je do hĺbky 15 metrov. To znamená, že z tvojej osemmetrovej studne nie je žiadnym spôsobom možné odčerpať,“ povedala majiteľka vŕtanej studne Lucia Kupcová.

„Kopaná studňa je plytká, nedostatočne hlboká vzhľadom na hladinu podzemnej vody a jej kolísanie počas roka a teda silno závislá na dotácií zo zrážok. Aj po výdatných zrážkach hladina podzemnej vody reaguje pomaly,“ vysvetlila Yvetta Velísková.

Hydrogeologický znalecký posudok

Podľa advokáta Ficeka treba urobiť hydrogeologický znalecký posudok. „Tým znaleckým posudkom sa určí, či naozaj je to situácia, že v dôsledku vŕtania došlo k tejto strate,“ povedal.

Keby sa chcel pán Patrik domáhať náhrady škody, musel by mať podľa advokáta tento hydrogeologický posudok, ktorým by sa zistilo, či to tak je alebo nie je.

Keďže pani Kupcová ohlásila banskému úradu prieskumný vrt, na svoju vŕtanú studňu má stavebné povolenie a dala si vypracovať hydrogeologický posudok, postupovala v súlade so zákonom.

Faktom však je, že Patrikovi Klochanovi v studni voda chýba. Prvým krokom k tomu, aby zistil príčinu aj riešenie, ako si vodu zabezpečiť, je dať si vypracovať vlastný hydrogeologický posudok.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko