Policajti v posledných rokoch podľa ombudsmana viackrát porušovali ľudské práva. Tvrdí to v mimoriadnej správe, v ktorej upozornil na prípady za posledných trinásť rokov.
Podľa jeho slov sa policajti v konkrétnych prípadoch správali nevhodne a násilne. Policajný zbor sa chce s vyjadreniami verejného ochrancu práv oboznámiť.
Násilie, zlomeniny či úmrtie. Takéto prípady odhaľuje správa verejného ochrancu práv, v ktorej upozorňuje na vážne porušovanie ľudských práv zo strany policajtov.
„Tragický príbeh, ktorý sme videli koncom minulého roku v Košiciach, kedy človek bez domova zahynul rukou policajnej zložky, ma primäl k tomu, že sa musíme pozrieť na to, čo máme v Úrade verejného ochrancu práv na stole – na našich strážcov. Musíme sa pýtať, kto bude strážiť strážcov,“ povedal ombudsman Róbert Dobrovodský.
„Policajný zbor sa v prvom rade musí oboznámiť s obsahom správy verejného ochrancu práv, kým zaujme k veci oficiálne stanovisko. Ku každému podnetu a porušeniu predpisov našich príslušníkov pristupujeme bezodkladne a zodpovedne,“ priblížil hovorca Prezídia Policajného zboru Roman Hájek.
Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) potvrdil, že minulý rok evidoval viac ako 1 600 podozrivých prípadov, keď policajti porušili práva. „Vyšetrovatelia ÚIS obvinili 73 policajtov, čo je veľmi nízke percento k celkovému počtu policajtov,“ uviedol úrad.
Správe verejného ochrancu práv sa v Správach venovala redaktorka Rebeka Filandová:
Ombudsman navrhol opatrenia
V správe ombudsman hovorí o prípadoch za posledných trinásť rokov. „Spomínam si na viaceré prípady, ktoré sa riešili buď trestnoprávne alebo občianskoprávnym konaním. Mnohé sa ale ukázali ako neopodstatnené. Preto hovorím, že pokiaľ dôjde k zlyhaniu policajta, treba to riešiť individuálne,“ povedal bývalý minister obrany a poslanec Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Verejný ochranca práv navrhol opatrenia, ktoré by mali viesť k zmene. Za dôležité však považuje, aby mali policajti pri zásahoch telové kamery. Tie sa teraz na Slovensku testujú.
„Ministerstvo vnútra aj Policajné prezídium ma informuje na mesačnej báze, ktoré obvodné oddelenia sú už vybavené testovacími kamerami. Boli sme nedávno aj na mestskej polícii v Bratislave. Tam sa to osvedčilo,“ povedal Dobrovodský.
„V doterajšej praxi sa kamery osvedčili a ich nasadenie potvrdzuje, že nielen policajti, ale aj verejnosť koriguje svoje správanie a reakcie, ak vie, že služobný zákrok sa zaznamenáva,“ skonštatoval hovorca ministerstva vnútra Matej Neumann.
Verejný ochranca práv doručil mimoriadnu správu o konaní policajtov do Národnej rady SR. Žiada, aby bola prerokovaná na najbližšej schôdzi.