Na hlavný obsah

Nestačí druhý a tretí pilier, potrebujeme ešte štvrtý: Dôchodky budú menšie a menšie, upozorňuje ekonóm

Dôchodky budú pre starnutie obyvateľstva skôr klesať.

Nestačí druhý a tretí pilier, potrebujeme ešte štvrtý: Dôchodky budú menšie a menšie, upozorňuje ekonóm
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Venovať sa koníčkom, vnúčatám, cestovať. Väčšina opýtaných podľa prieskumu agentúry Focus chce odísť na dôchodok čo najskôr a penziu si užívať. Takmer 80 percent respondentov neverí, že im starobný dôchodok vystačí na pokrytie životných nákladov. Analytici upozorňujú, že dôchodky budú pre starnutie obyvateľstva skôr klesať, ako rásť.

Slovenskí dôchodcovia poberajú na dôchodku približne 52 percent svojej bývalej hrubej mzdy. Napriek tomu, že podľa zákona to má byť onedlho 60 percent, o desať a viac rokov to bude podľa ekonóma menej.

“Budú dostávať nižšie dôchodky ako dnes a budú dostávať stále menšie a menšie. Pretože bude stále menej a menej ľudí, ktorí im budú na tie dôchodky prispievať. U nás je nastavený vek odchodu do dôchodku tak, že sa predlžuje s dĺžkou dožitia,“ vysvetlil ekonóm a prognostik Vladimír Baláž.

Jediná cesta na zachovanie si životného štandardu aj po odchode do dôchodku je podľa analytikov sporenie. Analytik upozorňuje, že Slováci, ktorí si odkladajú na dôchodok, siahajú po konzervatívnejších možnostiach.

Dôchodkom na Slovensku sa v Správach venovala redaktorka STVR Natália Krížová:

“Často sa tam objavujú produkty ako termínované vklady, bežný účet, investičné životné poistenie, ktoré z môjho pohľadu nie sú produkty úplne vhodné. Veľkú časť peňazí, ktorú takýmto spôsobom klient vloží, nedokáže z dlhodobého hľadiska poraziť infláciu,“ konštatoval finančný analytik Maroš Ovčarik.

Nespoliehať sa len na jeden produkt

Preto finančný analytik odporúča odložiť si každý mesiac desať percent z výplaty, sporiť dlhodobo a diverzifikovať. Nespoliehať sa teda len na jeden produkt, firmu či lokalitu.

“V tomto prípade Sociálnu poisťovňu a štátny dôchodok. Nestačí ani druhý a tretí pilier. Pretože tvoria veľmi malú časť našich budúcich dôchodkov. Potrebujeme takzvaný štvrtý pilier, rôzne dobrovoľné schémy,“ uviedol Ovčarik.

Z prieskumu vyplynulo, že aj keď ľudia vedia, že im štátny dôchodok stačiť nebude, chcú prestať pracovať čo najskôr. Rovnako aj to, že na dôchodok sa najviac tešia ľudia trpiaci nedostatkom.

“Na dôchodok sa pozerajú niekedy ako na nejaký spôsob riešenia finančnej situácie, že sa budú mať lepšie. To je samozrejme ilúzia,“ povedal sociológ z agentúry Focus Martin Slosiarik.

Najdlhšie, 22 rokov, žijú na Slovensku na dôchodku vysokoškolsky vzdelané ženy. Najkratšie muži so základným vzdelaním, necelých 14 rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika