Na hlavný obsah

Civilistov zabíjali priamo v uliciach: Aleksei, ktorý prežil vyčíňanie Rusov v Buči, priblížil svoj príbeh štábu STVR

Medzi obeťami ruských vojakov našiel aj svojich susedov.

Civilistov zabíjali priamo v uliciach: Aleksei, ktorý prežil vyčíňanie Rusov v Buči, priblížil svoj príbeh štábu STVR
Obyvateľ Buče Aleksei Tarasevič. Foto: STVR

Ukrajina si v pondelok (31. 3.) pripomína tretie výročie oslobodenia mesta Buča. V meste sa za ten čas podarilo prebudovať miesta, ktoré zničila vojna.

Podľa očitých svedkov ruskí vojaci bezdôvodne strieľali bežných ľudí. Jeden z tých, čo prežil, Slovenskej televízii vyrozprával svoj príbeh.

Mesto Buča na severe Ukrajiny sa stalo známym najmä v začiatkoch vojny Ruska proti Ukrajine. Podľa svedectiev a záznamov tu Rusi zabíjali civilistov priamo v uliciach mesta.

„Vybral som sa dokumentovať s telefónom, fotil som rakety, rozbité domy, horiace tanky. Rusi zabíjali ľudí za fotky a za ukrývanie ruskej munície,“ priblížil obyvateľ Buče Aleksei Tarasevič.

Aleksei zaznamenal následky krátkej ruskej okupácie. Medzi obeťami našiel aj svojich susedov. „Keď už Buču oslobodili, našli sme telo môjho suseda zo susedného bytu – Vasilja Nedoškovského. Toto je telo môjho suseda, s ktorým sme boli počas celej okupácie, no nakoniec ho zadržali spolu s jeho ženou po tom, čo prehľadali všetky byty a u Vasilja našli nejaké zbrane,“ vysvetlil.

Aj Aleksei skrýval zbrane. Prežil vďaka tomu, že ruskí vojaci boli neochotní zdvihnúť jeho nevládnu mamu. Mal ich skryté pod jej posteľou. „Všetko prehľadávali, baterkami svietili do skríň, pozerali sa za skrine. Moje ukoristené zbrane boli schované v gauči. Ležala na nich moja nevládna mama,“ povedal Aleksei.

Dodal, že ak by mu Rusi zbrane našli, asi by skončil ako Vasilij. „A toto je náš ďalší sused Igor Igorovič Litvinov. Jemu strelili do úst, tak umrel. A Vasiliju umučili, mal veľmi krutú smrť,“ povedal.

Priamo z ukrajinskej Buče pre Správy informoval redaktor Erik Adamson:

Dostávajú deti preč od vojny

Pomôcť vrátiť život v Buči po prežitých tragických udalostiach do normálnych koľají sa snaží skautská organizácia Plast.

„Už v roku 2022 tu bolo dobrovoľnícke centrum. Teraz tu majú deti, ale aj dospelí možnosť stretnutia s psychológom ako art terapia alebo zúčastniť sa rôznych školení,“ vysvetlila zástupkyňa vedúceho odboru športu a mládeže v Kyjevskej oblasti Svitlana Nazaruková.

Skautská organizácia Plast funguje aj na Slovensku. Ukrajinským deťom pomáha priamo v Bratislave. „Je to spolupráca, ktorá má spájať skautské organizácie a vytvárať spojenia či podujatia pre deti. Najmä ide o to, dostať tie deti preč od vojny,“ dodala Svitlana Nazaruková.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet