Na hlavný obsah

Simulačné cvičenia či príručky: Vláda schválila akčný plán pre školy, tie by uvítali aj viac financií na psychológov

Plán sa zameriava na ochranu tzv. mäkkých cieľov.

Simulačné cvičenia či príručky: Vláda schválila akčný plán pre školy, tie by uvítali aj viac financií na psychológov
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Ako majú zamestnanci škôl či úradov reagovať počas útoku, prípadne mu zabrániť – vláda schválila akčný plán. Reaguje ním na ozbrojené útoky v školách. Školy by chceli viac peňazí na zamestnávanie psychológov.

Akčný plán sa zameriava na ochranu takzvaných mäkkých cieľov, takže miest, kde sa útočník nestretne s odporom. Patria medzi ne napríklad školy, nemocnice, ale aj úrady či rôzne podujatia. Vláda plán schválila v reakcii aj na nedávnu tragédiu v Spišskej Starej Vsi.

Akčnému plánu, ktorým vláda reaguje na ozbrojené útoky v školách, sa v relácii Správy venovala redaktorka STVR Andrea Šeligová:

„Zohľadnili sme najmä novodobé hrozby. Bohužiaľ, aj nelegálna migrácia predstavuje obrovský problém pre Európu a zvyšuje bezpečnostné riziko. V Európe evidujem aj zvýšenú agresivitu a stúpajúcu intenzitu útokov od mladistvých,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Medzi opatreniami sú simulačné cvičenia, príručky pre zamestnancov škôl, aby vedeli v prípade útoku reagovať, ale aj budovanie kamerových systémov. Tie však podľa bezpečnostného analytika prevencii nepomôžu.

„Považujem to za neúčinné z toho dôvodu, že majú zaberať len exteriéry, okolie škôl. Pokiaľ nebudú tieto kamery orientované do interiérov škôl, tak dokonca ani ako len dôkazový materiál nebudú použiteľné,“ podotkol bezpečnostný analytik Radovan Bránik.

Počas školení by sa zamestnanci, ale aj deti, mali naučiť princíp „utekaj, skri sa, bojuj“. Ak sa nepodarí opustiť budovu, musia sa pred útočníkom vedieť bezpečne ukryť. Ak aj to zlyhá, v krajnom prípade zostáva podľa bezpečnostného analytika posledná možnosť, a to je hromadný protiútok.

„Nikdy nikto napriek všetkým opatreniam, ktoré štát vykoná cestou ministerstiev alebo zriaďovateľov škôl, nie je možné garantovať stopercentnú absolútnu bezpečnosť. Ale čo vieme určite, je výrazným spôsobom znížiť počet zranených a počet obetí takýchto útokov tým, že bude aj dospelý personál a aj deti pripravené,“ uviedol Bránik.

Na psychológov treba viac peňazí

Ministerstvo školstva sa v rámci prevencie zameriava aj na účinnejší boj so šikanou na školách. Pomôcť by malo aj viac psychológov.

„Podporili sme a financujeme vznik nových viac ako 1 500 pracovných úväzkov pre školských psychológov, pedagógov, ale aj sociálnych pracovníkov,“ informoval minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Združenie základných škôl opatrenia uvítalo. Jeho predsedníčka však poznamenala, že školy na psychológov potrebujú viac peňazí, než dostávajú.

„Keď si predstavíme, že učiteľ, ak má nejaký problém a nie je vyrovnaný s tým, tak on tú svoju nevyrovnanosť alebo nepokoj odnesie k žiakom. Ja si myslím, že v prvom rade sa musíme venovať duševnému zdraviu učiteľov, zamestnancov a potom žiakom,“ skonštatovala prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Eva Horníková.

V rámci preventívnych opatrení rezort vnútra nadviazal aj na projekt policajt na každú školu. Každá škola má kontaktného policajta, na ktorého sa v prípade potreby môže obrátiť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko