Hoci elektronické objednávanie na vyšetrenia už spustili, väčšina lekárov ho nevyužíva. Namiesto štátneho bezplatného objednávacieho systému uprednostňujú iné portály, pri ktorých si pacienti musia za termín zaplatiť. Systém totiž stále nefunguje tak, ako by mal.
Pacienti neraz strávia hodiny v čakárni, aby sa dostali na rad. Pre vyšetrenia vyvolávajú do ambulancií alebo sa musia na termín objednať cez rôzne sprostredkovateľské portály.
„Ak si zoberieme, že je to pacient invalidný dôchodca a potrebuje ísť k štyrom špecialistom, všeobecnému lekárovi a má za každé objednanie zaplatiť 20 eur, jednoducho je to finančne náročné,“ ozrejmila prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov Mária Lévyová.
Elektronickému objednávaniu k lekárom sa v relácii Aktuálne :24 venovala redaktorka Veronika Čokinová:
Rezort zdravotníctva pritom ponúka bezplatný objednávací systém. Na stránke národného portálu zdravia v sekcii e-objednanie, si pacienti môžu vyhľadať lekára, ktorého potrebujú.
„Mne sa s ním pracuje veľmi dobre. Keď sa niekto objedná, tak mi príde notifikácia vždy na email a sestrička sa ráno pozrie a teda už vie o pacientoch,“ hovorí všeobecná lekárka pre dospelých Andrea Staníková.
Problém je však v tom, že lekárov, ktorí využívajú bezplatný objednávací systém, je málo.
„Využívanie tejto e-služby poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti je dobrovoľné – prípadná zmena je na zvážení. Doména e-objednanie funguje dlhodobo. Limitujúcim faktorom je však ochota lekárov sprístupniť svoje kalendáre a umožniť tak pacientom, aby sa mohli objednať na vyšetrenie,“ priblížil hovorca rezortu zdravotníctva Andrej Wallner.
Objednanie bez presného času
Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) priznáva, že lekári o centrálny objednávací systém nemajú záujem. Navrhovali v ňom zmeny, no podľa prezidentky ZAP Jaroslavy Orosovej bez výsledku.
„Druhá rovina, treba si hovoriť pravdu, prečo poskytovatelia používajú radšej objednávacie systémy tretích strán, je tá, že poplatkami za objednanie cez nejaký portál v podstate dofinancovávajú stratu, ktorú im spôsobuje štát,“ povedala Orosová.
Odborníčka na zdravotníctvo poukazuje na to, že kým na iných portáloch sa pacienti vedia objednať na presný dátum a čas, cez národný objednávací systém sa to nedá.
„Je tam vlastne iba jedna jediná možnosť. Vy si nájdete lekára, zistíte, či je možné sa uňho týmto spôsobom objednať a napíšete mu. Nevyberáte si ani termín,“ vysvetlila odborníčka na zdravotníctvo Jana Ježíková.
Ak by štát podľa Jany Ježíkovej chcel, aby lekári bezplatný objednávací systém pre svojich pacientov využívali, mal by to vymáhať alebo poskytovateľov motivovať.