Na hlavný obsah

Čína, Japonsko a Južná Kórea zvažujú spoločné kroky proti Trumpovým clám. Analytička nevylučuje ich koordinovanú odpoveď

Všetky tri krajiny sú podľa nej vysoko zraniteľné.

Čína, Japonsko a Južná Kórea zvažujú spoločné kroky proti Trumpovým clám. Analytička nevylučuje ich koordinovanú odpoveď
Juhokórejský minister priemyslu Ahn Duk-geun, uprostred, japonský minister obchodu Yoji Muto a čínsky minister obchodu Wang Wentao. Foto: TASR/AP

Na kroky Donalda Trumpa už zvažujú, podľa niektorých médií, spoločnú odpoveď Čína, Japonsko aj Južná Kórea. Americký trh je pre ázijské štáty veľmi dôležitý, a preto sa pokúsia presmerovať vývozy automobilov či elektroniky v rámci regiónu. Myslí si odborníčka a zároveň varuje, že štáty nebudú môcť odpovedať jednotne.

Šéf bieleho domu Donald Trump zavedenie ciel, ktoré označil za deň oslobodenia pre americké firmy, teda 2. apríl, odôvodnil tým, že krajiny musia prestať zneužívať USA a preto skončia aj mnohé dobré vzťahy.

Aké kroky zvažujú ázijské krajiny voči Trumpovým clám, zisťovala v relácii Rádiožurnál redaktora STVR Elena Seeber:

Clá sa dotknú aj Ázie – Čína, Japonsko, Južná Kórea, Vietnam či Tajvan sú v prvej desiatke najväčších obchodných partnerov Washingtonu. Analytička Barbara Kelemen hovorí, že nevylučuje koordinovanú odpoveď Pekingu, Soulu a Tokia, na ktorej by sa mohli dohodnúť.

„Tá odpoveď je, akokeby, z núdze cnosť. Všetky tri krajiny sú vysoko zraniteľné, čo sa týka ich exportov priamo do Ameriky, ale teda aj inde. Vidíme, že je tam veľa elektroniky alebo áut. Keď sa pozrieme na vzťahy individuálne, či už je to Južná Kórea – Čína, alebo Čína – Japonsko, nie sú perfektné,“ zhodnotila Kelemen.

„Za posledné dva – tri roky sa vzťahy zhoršili,“ dodala. Juhokórejský rezort obchodu vyhlásil, že s Čínou a Japonskom nedávno rokovali. Spoločné vyhlásenie krajín by však za reakciu na americké clá nepovažoval.

Soul plánuje pokračovať len v hospodárskej a obchodnej spolupráci. „Čo sa vlastne momentálne deje, je, že reťazce tovarov sa snažia zregionalizovať. Tok tovarov sa naozaj zmení, ale to znamená, že krajiny budú zarábať menej peňazí a exporty sa presunú niekam inam,“ priblížila Kelemen.

Tok tovarov sa zníži

Takaya Soga, riaditeľ japonskej námornej prepravnej spoločnosti Nippon Júsen, upozornil, že spotrebitelia síce za zavedenie ciel priamo nezaplatia, určite ich však zasiahnu, čo následne spôsobí, že tok tovarov sa zníži, toho sa obáva najviac.

Koreanista Miloš Procházka zo Slovenskej akadémie vied tvrdí, že výraznejšia obchodná spolupráca Číny, Japonska a Južnej Kórey možná nateraz nie je, keďže Soul prechádza politickou nestabilitou.

„Súčasná vláda sa nechce nejakým spôsobom definitívne prikloniť na jednu alebo na druhú stranu. Musíme si stále uvedomiť, že Južná Kórea je druhým najväčším exportérom áut do Spojených štátov amerických, myslím, že po po Mexiku,“ ozrejmil Procházka.

Akciové trhy v obavách zo zavedenia cieľ v posledných dňoch klesali, obchodníci očakávajú, že ekonomický rast sa zníži.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál