Na hlavný obsah

IT špecialista: eDoklady nie sú povinné pre všetkých. Zodpovednosť za ich bezpečnosť je však na každom z nás

eDoklady majú slúžiť ako postupná náhrada tých fyzických.

IT špecialista: eDoklady nie sú povinné pre všetkých. Zodpovednosť za ich bezpečnosť je však na každom z nás
Na snímke Ľubor Illek. Foto: STVR

Cieľom elektronických dokladov je postupná náhrada plastových kartičiek, priblížil v relácii Aktuálne :24 IT špecialista Ľubor Illek. „Postupne budeme mať všetky naše doklady v mobilných telefónoch. Tak, ako s aplikáciou prišiel štát, môžu s aplikáciami postupne prichádzať aj súkromníci,“ uviedol.

Ministerstvo vnútra podľa Illeka konkrétne neuviedlo, aké má ďalšie plány s eDokladmi. „Na začiatok si myslím, že sa to rozbehlo veľmi dobre. Podobný trend vidíme aj v iných štátoch EÚ. Postupne nahrádzajú starý systém dokladov a potvrdení. Budú pribúdať aj ďalšie, napríklad doklad o vlastníctve alebo vzdelaní,“ myslí si.

Illek pripomenul, že mobilné telefóny sú v súčasnosti často zneužívané pri krádežiach alebo zneužití hesiel. „Každý si to musí zvážiť sám. Rovnako si každý zváži, kde nosí peňaženku a fyzické doklady. Aplikácia nie je povinná, ak ju však niekto používa, je zodpovedný za jej bezpečnosť,“ uviedol.

Zadávanie údajov

Najťažšie na celom procese je podľa IT špecialistu dostať údaje do aplikácie a naučiť ju, kto ju vlastní. „Ministerstvo vnútra na to zdieľalo pomerne rozsiahly návod. Ten začiatok teda môže byť pomerne komplikovaný. Videl som však na internete aj zjednodušené návody, ktoré sú prehľadnejšie,“ povedal.

Služby eDoklady a eIdentita sú síce dve rôzne aplikácie, podľa Illeka by sa však mali ľudia snažiť využívať obe. „Aplikácia eDoklady slúži na získanie občianskeho a vodičského preukazu. Naopak, eIdentita slúži na získanie prístupov k určitým webovým stránkam, v tejto chvíli najmä k stránke verejnej správy alebo na elektronické podpisovanie dokladov,“ vysvetlil. Aplikácie tým nahradia fyzické čítačky dokladov.

„Doklady v aplikáciách obsahujú všetky údaje, ktoré sú nahraté aj v čipoch fyzických kartičiek. Navyše sprístupňujú ďalšie údaje cez prepojenie so štátnymi databázami,“ objasnil.

Cestovanie s eDokladom

Občania pri cestovaní do zahraničia zatiaľ musia so sebou nosiť fyzický občiansky preukaz alebo cestovný pas. „Ťažko povedať, kam sa to dostane za pár rokov. Toto je prvý krok, uvidíme, aké budú ďalšie,“ vysvetlil.

Upozornil tiež, aby sa ľudia uistili, že v prípade dlhšieho cestovania alebo pri podobných situáciách, majú nabitý mobilný telefón. „Pokiaľ ho mám vypnutý, nikto nevie, čo v ňom mám,“ uviedol s tým, že aj s nabitým telefónom môžu mať ľudia problém. Aktuálne má totiž čítačky na eDoklady iba 700 policajných hliadok.

„Postupne ich budú zaobstarávať viac, teraz však nemáte zaručené, že váš elektronický doklad polícia bude vedieť prečítať,“ dodal.

Odborník ďalej vysvetlil, že systém elektronických dokladov kvôli nariadeniu postupne zavádzajú všetky krajiny EÚ. „Do roku 2027 by každá členská krajina mala podobný systém spojazdniť pod názvom Elektronická peňaženka. Postupne by slovenské doklady mali vedieť načítať aj v zahraničí,“ pokračoval.

Illek si nemyslí, že elektronické doklady nahradia úplne všetky fyzické doklady. „Nebolo by to asi úplne praktické. Pri bežnej komunikácii s úradmi si však myslím, že je pri papierových dokladoch veľa vecí už iba prežitkom,“ povedal s tým, že chváli ministerstvo za komunikáciu s inštitúciami o zavedení elektronických dokladov do svojich služieb.

Európska legislatíva však do budúcnosti plánuje to, aby doklady vedel čítať každý.

Na záver dodal, že eDoklad má rovnakú platnosť, ako má plastová kartička. „Či sa toto nejakým spôsobom zmení s prichádzajúcou digitalizáciou, zatiaľ nevieme,“ uzavrel.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko