Zašla asistovaná eutanázia v Kanade príliš ďaleko? Článok portálu BBC s takýmto titulkom sa venuje 39-ročnej April. Brilantná divadelná herečka nie je smrteľne chorá, sama vraví, že by mohla žiť ešte 30 rokov.
Nechce však žiť v nekončiacich bolestiach. Požiadala preto o uspanie a dostala povolenie úradov, píše portál. April sa narodila s rázštepom chrbtice a neskôr jej diagnostikovali nádory v spodnej časti chrbtice.
Už viac ako 20 rokov pritom berie silné opioidné lieky proti bolesti, aj tak ju bolí doslova každý výdych a nádych. Na povolenie čakala sedem mesiacov. Nevyliečiteľne chorí ho v Kanade môžu získať dokonca do 24 hodín, píše britská BBC.
Asistovanej smrti sa v relácii Čítanie zo zahraničnej tlače venovala redaktorka STVR Miroslava Neira Cuellar Hospodárová:
Portál pripomína, že v Anglicku a Walese poslanci parlamentu práve skúmajú návrhy na legalizáciu asistovaného umierania, preto sa téme venuje. V krajine hľadajú svoju cestu a podľa článku zvažujú model z Kalifornie.
Ten kanadský, ktorý je podobný ako holandský alebo belgický, sa im zdá ako príliš šikmá plocha. V Kanade ho zaviedli v roku 2016 po tom, čo súd rozhodol, že zákaz asistovanej smrti porušuje Chartu práv a slobôd krajiny.
Pôvodne bol určený pre nevyliečiteľne choré dospelé osoby. Od roku 2021, tiež po rozhodnutí súdu, nie je nutné byť nevyliečiteľne chorý. Odporcovia tohto modelu, medzi nimi aj Aprilin priateľ s mozgovou obrnou, tvrdia, že smrť akoby sa považovala za štandardnú možnosť liečby osôb so zložitými zdravotnými problémami.
Experti to odmietajú, 96 percent ľudí, ktorí tento úkon podstúpia, sú podľa nich na „trajektórii smerujúcej k smrti“ a len štyri percentá sú ako April, teda nezomierajú na chorobu, ale trpia.
Návrh z Anglicka a Walesu zatiaľ počíta, že by eutanáziu umožnil len ľuďom, ktorých očakávaná dĺžka života je do šesť mesiacov. Westminsterský návrh zákona by lekárom neumožnil asistovať pri umieraní, pacient by sa musel obslúžiť sám.