Clá Donalda Trumpa na európske autá zasiahnu aj výrobu v dvoch slovenských závodoch. Prežiť colnú vojnu so Spojenými štátmi chce automobilkám pomôcť aj Európska únia (EÚ) a slovenská vláda.
Automobilky zatiaľ nevedia, aký veľký vplyv budú clá mať na ich produkciu. Tlaku Donalda Trumpa sa však podvoliť nechcú.
Hlavným cieľom novej colnej politiky Spojených štátov je, aby sa výroba áut a autosúčiastok presunula do USA. Druhý najväčší závod automobilky Volkswagen sa však nikam nechystá.
„Nemôžem hovoriť za stratégiu celého koncernu, ale čo sa týka Bratislavy, tak tu takéto úvahy nemáme a myslím si, že to nepripadá do úvahy. Do tohto závodu sme za posledných päť rokov investovali 1,2 miliardy eur a budeme v tejto výrobe pokračovať,“ priblížil predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Wolfram Kirchert.
Nemecká automobilka zatiaľ situáciu vyhodnocuje, a preto nám nepovedala viac o tom, či sa americké clá dotknú počtu vyrábaných modelov alebo zamestnanosti. Podobne to vidí aj druhá automobilka Jaguar Land Rover (JLR), ktorá tiež vyváža do Spojených štátov.
„Po oznámení prezidenta Trumpa o zavedení 25-percentných ciel na všetky automobily dovážané do USA v týchto dňoch vyhodnocujeme, aký vplyv bude mať toto opatrenie na podnikanie spoločnosti JLR,“ uviedol hovorca JLR Dávid Košťál.
Reakciám automobiliek na nové americké clá sa v Správach venoval redaktor Boris Novotňák:
Opozícia kritizuje Ficovu neaktivitu
Požiadavku amerického prezidenta presunúť výrobu za oceán považuje za nereálnu aj šéf zväzu automobilového priemyslu.
„Na to, aby sa niekde investovalo, je jeden dôležitý predpoklad, a to je predvídateľnosť prostredia, do ktorého idem investovať. To sa týka aj Ameriky aj Slovenska,“ povedal prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Alexander Matušek.
Celkovo Európa do USA vyváža až pätinu celej výroby. Európske automobilky sa preto budú musieť popasovať so zvýšenými clami.
Opozícia kritizuje slovenského premiéra za neaktivitu. „Doobeda lídri EÚ, premiéri a premiérky dali jednak vyhlásenie, a jednak niektorí už ohlásili opatrenia na pomoc svojmu priemyslu. Slovenský premiér mlčí,“ povedal predseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka.
„Sme v kontakte cez ministerku hospodárstva a podpredsedníčku vlády s výrobcami áut a pripravujeme návrhy pre komisiu, pretože komisia musí pripraviť odpoveď k americkej administratíve,“ uviedol premiér Robert Fico (Smer-SD).
EÚ chce straty kompenzovať z eurofondov
Opozičná SaS však poukazuje na to, že premiérovi peniaze z Únie vyhovujú len vtedy, keď ich potrebuje.
„Je otázne, ako sa na nás bude Európska komisia v tomto prípade pozerať. Či to bude naozaj cez prsty alebo či sa staneme súčasťou nejakej väčšej podpory, ktorá bude v konečnom dôsledku zakrývať aj nás,“ povedal člen strany SaS Karol Galek.
Európska únia chce pomôcť kompenzovať straty automobilkám aj za pomoci eurofondov. „Máme pripravené opatrenie čo sa týka kohéznej politiky, lepšej dostupnosti eurofondov pre nich. Čakáme na ich feedback a budeme v úzkej spolupráci s nimi pripravovať ďalšie opatrenia,“ vysvetlila ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).
Americké clá zasiahnu podľa odhadov Národnej banky Slovenska aj pracovné miesta u nás. Automobilky však upokojujú, že by nemalo dôjsť k prepúšťaniu.