Pohrebné obrady pápeža Františka sledovali prostredníctvom priameho TV prenosu aj katolícki veriaci vo farskom Kostole sv. Rodiny v palestínskej Gaze, ktorý je jediným katolíckym chrámom vo vojnou zničenom Pásme Gazy. Podľa agentúry DPA o tom v sobotu (26. 4.) informovala tlačová agentúra Kathpress.
„Modlíme sa tu v duchovnej jednote spojení s Rímom za dušu pápeža Františka,“ uviedol správca farnosti Gabriel Romanelli.
V jeho komunite v súčasnosti už viac ako rok žije približne 500 utečencov, ktorí počas vojny medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas prišli o svoje domovy, prácu a mnohí i o svojich rodinných príslušníkov.
Do farnosti telefonoval denne
Pápež František, ktorý rovnako ako Romanelli pochádzal z Argentíny, udržiaval pravidelný telefonický kontakt s farnosťou v Gaze až do konca svojho života. Do farnosti telefonoval každý deň o 20.00 h. Zaujímal sa, ako sa majú, či a čo jedli, a uistil ich, že na nich pamätá vo svojich modlitbách.
Poslednýkrát pápež do Gazy telefonoval na Bielu sobotu (19. 4.) – dva dni pred svojím skonom. Pravidelnými telefonátmi chcel pápež povzbudzovať tamojšiu katolícku komunitu trpiacu vojnou. Dal im pocítiť, „že pastier je im veľmi blízko“ a že „nie sú opustení,“ zdôraznil Romanelli hneď po pápežovej smrti.
„V našej farnosti sa naďalej modlíme za pápeža Františka a chválime Boha za veľký dar, ktorý nám v ňom dal. Pápež František bol pastier, ktorý miloval našu malú komunitu, modlil sa a pracoval pre mier,“ uviedol Romanelli.
Vyjadril tiež nádej, že pápežovo volanie po mieri vo Svätej zemi bude vypočuté, „aby sa táto vojna skončila, aby boli rukojemníci a väzni oslobodení a aby sa mohla obnoviť a pravidelne dodávať humanitárna pomoc.“
Pohreb pápeža Františka
Pápeža Františka, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok (21. 4.) vo veku 88 rokov, v sobotu po pohrebnej omši pred Bazilikou sv. Petra vo Vatikáne pochovali v Bazilike Panny Márie Väčšej v Ríme.
Vatikán po obradoch informoval, že pohrebnú omšu na Námestí sv. Petra a v priľahlých uliciach sledovalo približne 250-tisíc ľudí.
Ďalších asi 150-tisíc veriacich, pútnikov a turistov lemovalo trasu, po ktorej v špeciálne upravenom papamobile, sprevádzanom policajtmi na motorkách, prevážali rakvu s telom k Bazilike Panny Márie Väčšej.
Prevoz rakvy sprevádzal hlahol zvonov, potlesk a skandovanie ľudí: „Il Papa! (Pápež)“ či „Papa Francesco! (Pápež František).“