Na hlavný obsah

Recipročné clá rezonujú aj medzi slovenskými politikmi: Apelujú na Maroša Šefčoviča a vyzývajú k rokovaniam EÚ

Podľa Viskupiča sa EÚ nesmie nechať

Recipročné clá rezonujú aj medzi slovenskými politikmi: Apelujú na Maroša Šefčoviča a vyzývajú k rokovaniam EÚ
Americký minister obchodu Howard Lutnick drží tabuľu s výškou tzv. recipročných ciel. Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump ohlásil globálne recipročné clá na dovoz tovaru z Európskej únie vo výške 20 percent. Americké clá rezonujú aj medzi poslancami v parlamente.

Téma rezonuje najmä medzi poslancami, ktorí sa venujú ekonomike. A to nie len pre samotnú výšku ciel, ale aj preto, ako rozhodnutie Donalda Trumpa ovplyvní euroatlantické vzťahy.

Ako reagujú slovenskí politici na uvalené clá, zisťovala v relácii Aktuálne :24 redaktorka Karolína Janičíková:

Hovoria o rozpútaní obchodnej vojny. Dôležité budú teraz podľa nich rokovania aj zo strany Európskej únie (EÚ), ktoré by dopady ciel mohli zmierniť. Opozičné strany vyzývajú vládu, aby apelovala na komisára Európskej komisie (EK) pre obchod Maroša Šefčoviča, aby EÚ pokračovala v rokovaniach s USA.

„V rámci Európy sme tajne dúfali, že nás bude brať možno viac ako partnerov a bude sa snažiť Európu ponechať v americko-európskom spojení. Dnes jasne deklaroval uvalením ciel, aj na Európu, vo výške 20 percent, to znamená tvrdý dopad na nás všetkých, na Slovensko dupľom,“ komentoval poslanec NR SR Ján Ferenčák (Hlas-SD). Pripomenul, že Slovensko je automobilová veľmoc.

„Určite treba robiť dve veci. Nepustiť sa zo strany EÚ do obchodnej vojny. Ja hovorím, že my to môžeme jedine prehrať, z tohto treba vychádzať. To znamená, treba rokovať, rokovať, rokovať,“ reagoval podpredseda strany SaS Marián Viskupič. Dodal, že clá boli uvalené, no neznamená to koniec.

„Áno, budeme mať ekonomické problémy a EÚ sa, bohužiaľ, tieto prichádzajúce ekonomické problémy snaží riešiť naštartovaním vojnovej výroby, prevodu časti európskej ekonomiky na vojnovú ekonomiku,“ povedal poslanec NR SR Pavel Ľupták (nezaradený).

„Vidíme, že Volkswagen, jeden z najväčších výrobcov automobilov na svete, už začína vyrábať vojenské autá, takže do budúcna nič dobrého, pretože toto sa už v nedávnej histórii, posledných sto rokov, stalo už dvakrát,“ dodal.

Poslanec NR SR Jozef Hajko (KDH) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby pôsobil na EK aj na komisára Šefčoviča. Myslí si, že stále dokáže vyrokovať pre EÚ podmienky, ktoré by boli prijateľné. „Samozrejme, že to nie je dobrá správa, ale ja hovorím, už sme to videli v minulosti, treba ďalej rokovať. Je na EÚ, aby rokovala ďalej,“ podotkol.

D. Saková sa obáva aj o malé podniky

Zavedené 25-percentné clá na vývoz všetkých tovarov a služieb z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na globálny obchod celého sveta. EÚ chce rokovať s USA a dohodnúť sa na znížení bariér a deficitu obchodnej bilancie, ktoré prinesú clá.

Tie totiž negatívne ovplyvnia oceliarsky, hliníkový a automobilový priemysel v celej EÚ. Vo štvrtok (3. 4.) to povedala ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) na Výbore Národnej rady (NR) SR pre hospodárske záležitosti.

Zdôraznila, že to nie je len o záchrane automobilového priemyslu, ale aj o pomoci malým a stredným podnikom.

„Celkovo na Slovensku automobilový priemysel zamestnáva 290-tisíc ľudí. Ale keď si zoberiete štyri automobilky, tak v automobilke je 4-tisíc až 4500 zamestnancov, podľa toho v akej,“ uviedla Saková.

„To znamená, že všetko ostatné za nimi sú subdodávateľské reťazce, ktoré sú väčšinou malé a stredné podniky, a preto nehovorím, že podpora automobilového priemyslu bude znamenať len to, čo štyri najväčšie podniky budú chcieť ako projekty, ale celkovo ako rozvoj automobilového priemyslu na Slovensku,“ dodala

Dve automobilové firmy zo štyroch v SR podľa nej vyrábajú motorové vozidlá iba pre európsky trh a ďalšie dve majú druhý najväčší podiel vývozu áut do USA.

Orientácia na iné trhy

Najväčší podiel exportu automobilov je do Nemecka, a to celkovo 24,2 percenta. Na druhom mieste sú USA s 10,6 percenta a treťou krajinou je Veľká Británia s 9,4-percentným podielom.

Ministerka hospodárstva spresnila, že tieto podniky sa budú musieť čiastočne preorientovať na iné trhy, keďže jedna štvrtina automobilov v SR bude ovplyvnená zavedenými clami zo strany USA. Automobilky podľa nej však nepredpokladajú, že vývoz áut do Spojených štátov sa zníži úplne na nulu.

„V pondelok budúci týždeň máme mimoriadne zasadnutie DG Trade, to znamená, že všetci ministri obchodu členských štátov Európskej únie sa zúčastnia v Luxemburgu a budeme preberať všetky návrhy, ktoré Európska únia má pripravené ako recipročný balík opatrení,“ uzavrela Saková.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko