Ministerstvo obrany rieši nákup 12 vrtuľníkov pre slovenskú armádu za viac ako 150 miliónov dolárov. Časť opozície hovorí, že ide o staré a ojazdené stroje. Podľa ministra sú vrtuľníky v dobrom stave a schopné slúžiť desiatky rokov.
Minister obrany podľa opozície rozhadzuje peniaze na staré stroje, ktoré majú nalietané tisícky letových hodín. V súvislosti s nákupom 12 vrtuľníkov Blackhawk poukazuje aj na to, že suma 150 miliónov dolárov nie je konečná.
Nákupu nových vrtuľníkov sa v relácii Správy venoval redaktor STVR Radoslav Šebo:
„Takmer o ďalších 94 miliónov eur sa predražil nákup týchto vrtuľníkov kvôli nejakej výbave. Samozrejme, nikto doposiaľ nevie, aká to bude výbava,“ podotkol bývalý minister vnútra a poslanec NR SR Roman Mikulec (hnutie Slovensko, KÚ, Za ľudí).
„Vybavenie zbraňovými systémami, priamo zbraňami, to znamená guľometmi 12/7, guľometmi 72 a podobne a ďalšie zbraňové systémy,“ upresnil minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).
Roman Mikulec je presvedčený, že ponuka, ktorú minister dostal od americkej spoločnosti, výhodná nie je. Poukazuje pritom na ponuku, ktorú mal na stole on za bývalej vlády v roku 2022.
„Cenová ponuka týchto vrtuľníkov za jeden kus, dámy a páni, bola v tom čase 3,8 milióna dolárov,“ vyhlásil Mikulec.
„Áno, mal ponuku na Blackhawky, síce nie naše L, ale na model A, za štyri milióny, tuším, alebo za päť, ale on hovorí dvanásť, tak vyrátajme si to, je nejakých 50 – 60 miliónov a kúpil jeden za 30,“ reagoval Kaliňák.
Kaliňák chce dve kompletné letky
„Tieto vrtuľníky môžu pôsobiť ako všeobecné logistické vrtuľníky, ako vrtuľníky ľahkej palebnej podpory primárne pre špeciálne sily, ako vrtuľníky pre podporu a prepravu špeciálnych jednotiek, ale aj napríklad pri záchranných misách,“ priblížil odborník na obranné plánovanie a bezpečnostný analytik Vladimír Bednár.
Slovenská armáda už skúsenosti s takýmto typom vrtuľníka má. V súčasnosti ich používa napríklad pri ochrane objektov kritickej infraštruktúry. Minister obrany Robert Kaliňák by chcel do budúcnosti zabezpečiť, aby mala slovenská armáda dve kompletné letky po dvanásť kusov.
„Snaží sa síce presvedčiť verejnosť, že nakupuje hospodárne a nakupuje veci, ktoré už boli použité,“ poznamenal Mikulec.
Stroje totiž nie sú nové, patrili americkej armáde. Sú však zmodernizované a so zárukou ôsmich tisícok letových hodín.
„Odkedy máme Blackhawky, priemerný nálet týchto Blackhawkov bol okolo 900 hodín. Odkedy ich máme. To je koľko, osem rokov? Čiže momentálne máme vrtuľníky, ktoré majú nálet zhruba na tých päť, šesť, sedem rokov dopredu plus osemtisíc hodín, čo je tak asi v našom ponímaní, 70 rokov, 50,“ vyhlásil Kaliňák.
Ministerstvo nákup týchto strojov uprednostnilo pred nákupom rovnakého počtu vrtuľníkov Viper. Tie by stáli asi 550 miliónov s výzbrojou aj muníciou.