Pred 158 rokmi Rusko predalo Aljašku Amerike. Za touto zmenou je konkrétne Alexander II. Z drsného severného štátu USA sa počas mnohých rokov stal jeden z tých najbohatších v Amerike, všíma si ukrajinský portál NV.
Priemerný ročný príjem miestnej rodiny môže dosiahnuť 80-tisíc dolárov, o 20-tisíc viac ako inde v iných častiach krajiny. Konštatuje, že Vladimír Putin sa myšlienky na to, že by zasa toto územie mohlo patriť Rusku, nikdy nevzdal. Otázka podľa neho je: vezme si ho ako Krym?
Chcel by Vladimir Putin naspäť Aljašku? Zisťovala v relácii Čítanie zo zahraničnej tlače redaktorka STVR Miroslava Neira Cuellar Hospodárová:
Príbeh o návrate severných krajín sa v Rusku zintenzívnil v januári 2024. Vtedy Putin vydal osobitný výnos č. 21, v ktorom nariadil hľadať v zahraničí nehnuteľnosti, ktoré kedysi patrili Ruskému impériu a ZSSR, a preveriť práva k nim.
Aj keď sa nehovorilo o konkrétnych územiach, svet okamžite začal hovoriť o Aljaške. V USA sa týmto plánom vysmievali, ale o šesť mesiacov neskôr USA naozaj zvýšili svoju námornú prítomnosť v blízkosti Aljašky. Skoro 60 percent rýb a morských plodov v USA sa uloví na Aljaške, nehovoriac o zásobách ropy a zlata, či turizme.
A tiež vojenský význam Aljašky je pre Spojené štáty neoceniteľný. Na rozľahlom území môžu Američania testovať a rozmiestňovať jadrové zbrane. A to Putina desí, píše ukrajinský portál, podľa ktorého preto zberateľ imperiálnych území sníva o tom, že získa Aljašku späť.
Dmitrij Medvedev nedávno na sociálnej sieti po anglicky napísal, že o údajnej nevyhnutnosti vojny medzi Ruskom a Spojenými štátmi o Aljašku nemôže byť spor.