Slovenská hokejová reprezentácia čelí v príprave pred majstrovstvami sveta viacerým výzvam. Prípravu komplikuje nielen zlý zdravotný stav trénera Craiga Ramsayho, ktorého dočasne nahradil Vladimír Országh, ale aj ospravedlnenky viacerých lídrov.
Tím sa už s určitosťou nebude môcť na šampionáte spoľahnúť na stálice, akými sú Marek Hrivík, Peter Cehlárik či Libor Hudáček. Vedenie reprezentácie nepočíta ani s Mariánom Studeničom.
Sezóna v NHL sa po základnej časti skončila len pre Martina Pospíšila. Tím sa bude opierať najmä o hráčov z českej ligy.
„Vzhľadom na to, ako sa vyvinuli posily z Európy, bude každý jeden hráč dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Tím, ktorý sa aktuálne formuje, nevyzerá na papieri až taký silný, ako sme boli v minulom roku zvyknutí,“ uviedol športový redaktor Slovenskej televízie Patrik Mitas, ktorý bol hosťom v diskusnej relácii :Šport 24.
Druhý hosť, športový novinár Denníka N Štefan Bugan, poukázal aj na nie dostatočnú komunikáciu zo strany zväzu smerom k hráčom NHL.
„Pokiaľ viem, tak komunikácia nie je nejaká intenzívna a dlhodobo nie je veľmi silnou stránkou generálneho manažéra reprezentácie a prezidenta zväzu Miroslava Šatana. Niekedy to možno urobí len pár percent, ale často sú aj tie dôležité,“ uviedol.
„V minulosti som sa rozprával s Petrom Šťastným. Ten hovoril, že keď hráč absolvuje na konci sezóny výstupnú prehliadku a nechce ísť na šampionát, tak lekárovi povie, nech uvedie, že má zranenie. Oficiálny dôvod je zranenie, skutočný dôvod môže byť, že sa hráčovi až tak nechce ísť do partie,“ poskytol svoju skúsenosť Bugan.
Štefan Bugan o neideálnej komunikácii zväzu s hráčmi:
Ten zároveň upozornil aj na nedoriešené kauzy, akými je napríklad tá okolo Mariána Studeniča, ktorý v tejto sezóne žiaril vo švédskej najvyššej súťaži a pri absencii viacerých opôr by mohol byť lídrom národného tímu.
„Nemám to odmerané dátami, ale mám pocit, že aj fanúšikovia by to boli Studeničovi ochotní odpustiť, pretože si priznal chybu. Opäť sa vraciame ku komunikácii, počas sezóny sa dalo urobiť viac, zavolať ho na menší turnaj, prišiel by a ospravedlnil by sa. Dal by sa vymyslieť nejaký mediálny termín a táto téma by sa zhodila zo stola,“ okomentoval Bugan.
Dvojaký meter?
Téma Studeniča zároveň znova otvára diskusiu o konzistentnosti rozhodnutí vedenia zväzu. „Rozumiem, že vedenie chce dať jasný odkaz, že niektoré veci netoleruje. Na druhej strane, spoločnosť je rozdelená aj pri téme o hráčoch z KHL. Zväzu potom vyčítajú, že v niektorých otázkach je principiálny a v niektorých nie je. V tejto situácii Studenič naozaj chýba, keďže nemáme Hrivíka, Cehlárika a Hudáčka,“ doplnil Bugan.
Mitas súhlasí, že v prípade Studeniča zlyhala komunikácia a mal dostať príležitosť predstaviť sa na nejakom kempe alebo zápasoch pred MS.
„Nejakým spôsobom vyjadril svoj názor, priznal, že urobil chybu, aj keď sa jasne neospravedlnil. Rozprával som sa s Brankom Radivojevičom, a ten povedal, že ho najviac prekvapuje, že prešiel určitý čas a stále si to nevykomunikovali. Možno by naozaj stačil jeden telefonát, Studenič by sa Šatanovi ospravedlnil, ten by mu niečo povedal a bolo by vybavené. Nechať takéhoto hráča teraz doma je veľký komfort,“ skonštatoval Mitas.
Komplikovaná pozícia Šatana
Podľa skúseného redaktora STVR predstavuje ďalšiu výzvu aj samotná štruktúra vedenia národného tímu. Mitas zdôraznil, že reprezentácia v súčasnosti nemá osobu, ktorá by počas sezóny výlučne zodpovedala za komunikáciu s hráčmi a klubmi, najmä v zámorí.
„Dôležitý je aj lobbing. Generálny manažér by mal vedieť vytvárať tlak, zháňať čo najviac informácií a udržiavať kontakt s tímami NHL aj samotnými hráčmi. Miroslav Šatan to má však komplikované, pretože má duálnu funkciu – je prezident zväzu aj generálny manažér reprezentácie,“ vysvetlil.
Aj keď má k dispozícii asistenta Petra Frühaufa, ten má počas sezóny klubové povinnosti v Hradci Králové.
„Reálne tak nemáme k dispozícii jedného človeka, ktorý by bol plne k dispozícii len pre reprezentáciu. Máme trénera Ramsayho, ale boli by sme blázni, keby sme si mysleli, že môže cestovať po Severnej Amerike a riešiť hráčov štát za štátom,“ uviedol Mitas.
Pospíšil si trest odpykal, Studenič zatiaľ nie
V podobnej reprezentačnej nemilosti ako Studenič bol po MS 2022 aj Kristián Pospíšil, ktorý v národnom tíme absentoval viac ako dva roky. Pozvánky sa dočkal až na olympijskú kvalifikáciu.
„Tipol by som si, že vedenie reprezentácie by argumentovalo tým, že Pospíšil dostal trest a nebol zavolaný na nejaké akcie. Odstup bol dostatočný. Keby zavolali Studeniča okamžite na prvé majstrovstvá, tak by hovorili, že je skoro. Možno to s ním skúsia otvoriť v budúcnosti. V situácii a s tým, že si priznal chybu, sa dalo komunikačne urobiť viac, aby sa mohol vrátiť do tímu,“ zhodnotil Bugan.