Na hlavný obsah

V Centre robotickej chirurgie v Martine uskutočnili unikátnu operáciu endometriózy. Naživo ju sledovalo vyše sto lekárov

Nevyžaduje si dlhú hospitalizáciu.

V Centre robotickej chirurgie v Martine uskutočnili unikátnu operáciu endometriózy. Naživo ju sledovalo vyše sto lekárov
Chirurg počas operačného zákroku. Foto: STVR

Silnými bolesťami, či neplodnosťou trpia niektoré ženy na Slovensku. Problémom môžu byť malé čiastočky takzvanej endometrie, ak sa nachádzajú mimo dutinu maternice. V Univerzitnej nemocnici v Martine dokážu pacientkam pomôcť v rámci jednej operácie. Zákrok naživo sledovalo vyše sto lekárov z celého Slovenska.

Endometrióza je gynekologické ochorenie, ktoré mnohým ženám spôsobuje silné nepríjemné bolesti a môže viesť až k neplodnosti.

„Hlboko infiltrujúca endometrióza dokáže postihovať nielen vnútorné orgány ženy, pohlavné orgány ženy, ale aj napríklad črevo, močové cesty, močové mechúry a podobne. Tým zhoršuje kvalitu života žien,“ vysvetlil prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine (UNM) Kamil Biriger.

Unikátnemu zákroku v martinskej nemocnici sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Martina Beshirová:

„Endometrióza má incidenciu okolo 30 až 40 percent v reprodukčnom veku,“ vysvetlil primár kliniky Tibor Bielik. Dodal, že pacientiek s hlboko infiltrujúcou endometriózou na črevách je okolo 10 až 20 percent.

Riešenie v rámci jednej operácie

Práve im dokážu pomôcť v Centre robotickej chirurgie v Martine. Tento zdravotný problém vedia lekári vyriešiť v rámci jednej operácie. Pacientku uspia iba raz a postupne ju operuje chirurg, gynekológ a urológ.

„Po mnohých rokoch sme sa dopracovali k tomu, že vieme spraviť komplexnosť toho výkonu,“ priblížil Bielik. „Používame minimálne invazívnu chirurgiu, momentálne najmä robotickú chirurgiu, ktorá má svoje benefity v zmysle precíznosti, špeciálnosti,“ opísal.

„Rekonvalescencia a dĺžka hospitalizácie pacientky je krátka. Trvá zhruba štyri dni, pokiaľ všetko pôjde v poriadku a ten priebeh bude bez komplikácií,“ uviedol gastroenterologický chirurg UNM Marek Adámik.

Jedným zákrokom tak pomôžu pacientke zbaviť sa bolesti a zároveň zvýšiť šancu na otehotnenie.

Bielik pripomenul, že v centre majú urobených 28 robotických výkonov. Ten počet bude narastať lebo to centralizujeme. „Nechtiac, ale centralizujeme, lebo to vieme robiť,“ priblížil.

Videoworkshop pre celé Slovensko

Takýto operačný zákrok v rámci video workshopu naživo sledovalo vyše sto lekárov z celého Slovenska.

Gynekológ Milan Mikuš z Liptovskej nemocnice s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši povedal, že takto aj lekári z iných častí Slovenska vidia, že keď majú nejaké problémy, ktoré by oni sami nevedeli vyriešiť, môžu obrátiť na Martinskú nemocnicu.

„Je dôležité, aby sme sa s kolegami stretli a vymenili si skúsenosti, aby sme sa vedel v tej práci posunúť ďalej a zdokonaľovať naše postupy,“ dodal gynekológ z Univerzitnej nemocnice Bratislava Peter Papcun.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny