Na hlavný obsah

EÚ a Británia obnovujú vzťahy. Uzavreli dohody o posilnení obrany a spolupráce

Pozitívne ovplyvní byrokraciu aj britskú ekonomiku.

EÚ a Británia obnovujú vzťahy. Uzavreli dohody o posilnení obrany a spolupráce
Britský premiér Kier Starmer. Foto: TASR/AP

Britská vláda oznámila, že uzavrela nové dohody s Európskou úniou o posilnení obrannej spolupráce, zjednodušení obchodu s potravinami i hraničných kontrol. Britský premiér Keir Starmer uviedol, že dohody rovnako znížia byrokraciu, podporia rast britskej ekonomiky a obnovia vzťahy s EÚ po tom, ako Británia v roku 2020 blok opustila. Summit v Londýne je prvým od brexitu.

Podľa vyhlásenia Európskej komisie lídri oznámili „novú kapitolu vo vzťahoch medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom“. Summit hostí labouristický premiér Starmer a zúčastňuje sa na ňom predseda Európskej rady António Costa a šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Obe strany v závere rokovania prijali tri dokumenty. Spoločné vyhlásenie, Dohoda o partnerstve v oblasti bezpečnosti a obrany a Dohoda o obnovenom programe spolupráce medzi Európskou úniou a Spojeným kráľovstvom.

„Najvýznamnejšie obnovenie vzťahov“

Podľa komentárov svetových agentúr Británia odsúhlasila najvýznamnejšie obnovenie vzťahov s Európskou úniou od brexitu. Dohody sa dotýkajú aj citlivých otázok. Medzi nimi napríklad rybolovné práva, a mnoho z nich bude vyžadovať ďalšie rokovania, poznamenala agentúra Reuters.

Jadrom takzvaného resetu vzájomných vzťahov je dohoda o obrane a bezpečnosti. Tá umožní Británii byť súčasťou akéhokoľvek spoločného verejného obstarávania v EÚ v oblasti obranného priemyslu.

Pre britské zbrojárske spoločnosti, ako napríklad BAE Systems a iné, bude však potrebné ešte ďalšie dohody, aby sa mohli zúčastniť nového finančného nástroja EÚ SAFE. V rámci programu SAFE budú môcť štáty čerpať výhodné pôžičky až do 150 miliárd eur na investície do obrany.

V oblasti rybolovu sa strany dohodli na predĺžení rybolovných práv európskych lodí v britských vodách o 12 rokov (do 2038). Rovnako to vzájomne platí aj pre britské lode vo vodách krajín EÚ. Spory medzi sebou v uplynulých rokoch viedli najmä Francúzsko a Británia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet