Na hlavný obsah

Karavanom putujú z miesta na miesto, aby prekyprili pôdu. Sliepky – kočovníčky oslovili aj ochranárov

Úradu v Moravskom Lieskovom pomáhajú zveľaďovať sliepky.

Karavanom putujú z miesta na miesto, aby prekyprili pôdu. Sliepky – kočovníčky oslovili aj ochranárov
Na snímke sliepka - kočovníčka. Foto: STVR

V Moravskom Lieskovom chovateľom pomáhajú sliepky – kočovníčky. Ich teritóriom je sad, po ktorom ich posúvajú pomocou karavanu. Na každom mieste prekypria pôdu, stromy zbavia škodcov, bonusom sú zdravé vajíčka. Aktivita zaujala ochranárov, ktorí farmu navrhli na ocenenie.

Bohuš Peky a jeho partnerka sa starajú v Moravskom Lieskovom o 12-hektárový sad. Pestujú tam liesky, marhule a slivky. Úrodu im pomáhajú zveľaďovať sliepky v pojazdnom príbytku.

K malému karavánu pre 30 nosníc pridali väčší. Na každom mieste v sade pobudnú sliepky len určitý čas, keď pôdu zúrodnia, posunú ich. Z kríkov a pôdy spásajú škodcov, stromy sa zbavili chorôb. Cenná je aj biologická stopa, ktorú zanechávajú.

Sliepkam – kočovníčkam s v relácii Správy venovala redaktorka Dominika Kusá:

„Je to vidieť. Tam, kde sa zdržiavame dlhšie, liesky viac prosperujú, majú krajšie orechy,“ povedal Peky. Deväťdesiat sliepok znesie aj 80 vajec.

„Mne sa páčia, hlavne je cítiť, že majú tvrdú škrupinu, v pôde je veľa vápnika, žĺtka majú žltšie,“ priblížil Peky. Netradičný koncept hospodárenia na tejto farme v súlade s prírodou zaujal ochranárov a viacerých odborníkov. Farmu nominovali na ocenenie Farma živá.

„Veľmi radi by sme boli, aby sa z toho stala prestížna značka. Keď ľudia uvidia v obchode oceneného farmára, budú vedieť, že je to človek ktorý hospodári zodpovedne ku krajine, keď si kúpia jeho výrobok, podporia toho človeka, ochranu prírody,“ uviedol mediálny manažér BROZ – ochranárske združenie Jakub Cíbik.

„Základ je starý, vraciame sa k poznatkom našich predkov, ale dnes vieme využiť moderné technológie. Využívame plochu viacvrstevne, nie monokultúrne,“ vysvetlil agrolesník z Národného lesníckeho centra Jaroslav Jankovič.

Ocenenie za hospodárenie v súlade s prírodou udeľuje odborná komisia vhodným adeptom v celej krajine. Pýši sa ním napríklad kozia farma v Hornej Súči, kde zvieratá pomáhajú spásať vzácne lúky v srdci Bielych Karpát či prírodné kvetinárstvo v Bošáci.

„Kde sa nám páčil ten koncept, úplne iný. Nemusíme kvety dovážať z Južnej Ameriky, Afriky, cez Holandsko, môžeme si kúpiť kvety, ktoré sú vypestované tu, priamo na Slovensku,“ doplnil Cíbik.

Zoznam všetkých ocenených a ich prínos pre krajinu zachytáva internetová stránka Krajina živá.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny