Na hlavný obsah

Na Gemeri obnovili výrobu sklených vianočných ozdôb. Nové pracovníčky sa učia od tých pôvodných

Snažia sa pokračovať v tradícii.

Na Gemeri obnovili výrobu sklených vianočných ozdôb. Nové pracovníčky sa učia od tých pôvodných
V Štítniku sa vianočné ozdoby vyrábali od roku 1954 do roku 2000. Foto: STVR

V Štítniku v okrese Rožňava po 25 rokoch obnovili výrobu sklenených vianočných ozdôb. Bude súčasťou interaktívneho múzea. Nové pracovníčky zaúčajú miestne ženy, ktoré v bývalom závode odpracovali desiatky rokov.

Sklofukáčka si najprv zahreje telo sklenenej trubice a potom z nej vyfukuje vianočné gule, ktoré môžu mať rôzne tvary. Gabriela Klimová pracovala v prevádzke v Štítniku 30 rokov.

„Olivky som sa naučila fúkať, raketky, a guľky. toto je ručná robota a to je pekná robota. Náročná je strašne, náročná a máme teraz aj inakší oheň no tak musím aj ja do toho prísť, bo sme mali to inakšie predtým, no ale celkom, dá sa to. ja som nerobila 25 rokov,“ povedala bývala pracovníčka Gabriela Klimová.

Výrobe vianočných ozdôb na Gemeri sa v reportáži v relácii Ranné správy venovala redaktorka Martina Beshirová:

Jej nástupkyňou v novej prevádzke bude aj jej dcéra Erika Klimová. „Mamka ma zaúča, tam som chodila za mamou do roboty, a tam som skúšala. Baví ma to, len je to ťažké,“ uviedla.

„Učíme sa, ešte stále sa nám nepodarilo vyfúknuť nejakú peknú pravidelnú guľu. Takže pocity sú zmiešané, ale samozrejme, boli sme o tom dopredu informovaní, že fúkačka sa učí aj tri mesiace. Len sa nám to zdalo prehnané,“ skonštatovala zakladateľka Gemerského umeleckého inštitútu GemArt Martina Štěpán. Pri niektorých tvaroch používali sklofúkačky aj rôzne formy.

Po vyfúkaní nasleduje striebrenie a namáčanie, neskôr príde na rad ručné maľovanie. „Ja som maliarka, vydržala som 40 rokov. No začiatky boli ťažké. Ale musím sa pochváliť, bola som šikovná. A toto dakedy boli krásne šneky, toto som väčšinou maľovala len ja, nikto to tak nevedel. Musíte si to rozdeliť na tri časti a šnek sa vám musí spájať do špica,“ opísala bývala pracovníčka Zdenka Baffiová.

„Vďakabohu ešte stále žijú fúkačky z Gemera-Sirk, pôvodného závodu. Každý deň sa tu striedajú chodia a zaúčajú sa nové fúkačky. Snažíme sa, aby sme pokračovali v tradícií úplne tak, ako oni. Chceme fúkať, chceme máčať, chceme maľovať, chceme mať od A po Z úplne všetko svoje,“ pokračovala Štěpán.

Ozdoby chcú opäť predávať

V Štítniku sa vianočné ozdoby vyrábali od roku 1954 do roku 2000. Denne vtedy vyrobili osemtisíc ozdôb. Teraz chcú do Vianoc pripraviť aspoň malú kolekciu. A v budúcnosti možno aj predávať.

„Veľmi som sa potešila, že obnovia staré tradície výroby vianočných ozdôb. Tak ma to nadchlo, že som tu už tretíkrát a sa riadne teším, že ako to napreduje,“ vyjadrila sa bývalá pracovníčka Rogosová.

„Sme z toho všetci šťastní všetci, čo robili v tej fabrike. Sú z toho šťastní, nadšení,
aby ľudia nezabudli, aby videli, čo sa tu u nás robilo pred rokmi,“ dodala bývalá pracovníčka Valéria Belányiová.

V rámci multižánrového centra sa otvorila aj hrnčiarska dielňa, kde pracujú aj priamo so štítnickou hlinou, ktorú našli v areáli. Pripravuje sa stolárska dielňa a v budúcom roku by mala pribudnúť aj krajčírska dielňa zameraná na štítnickú čipku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny