LGBT+ ľudia sú „nepopulárnou menšinou“, preto môže byť politicky lákavé voči nim využívať nepekný jazyk a získavať si tak politické body. Pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii to pre spravodajský portál SPRAVY.STVR.SK uviedol verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Podľa výkonného riaditeľa Iniciatívy Inakosť sa queer ľudí snaží štát vytlačiť na okraj spoločnosti.
Ochrana LGBT+ ľudí
Aj takmer tri roky od teroristického útoku, pri ktorom zomreli Matúš Horváth a Juraj Vankulič, LGBT+ ľudia zažívajú útoky pre ich sexuálnu orientáciu. Problémom sú indivíduá, ale aj skupiny. Niektorí dokonca plánovali útoky na queer podujatia, a to aj na Slovensku – napríklad na Dúhový Pride.
Ombudsman sa však neobáva, že by štátne orgány nevydávali do ich ochrany dostatočné úsilie. „Z môjho laického pohľadu sa zdá, že polícia a príslušné orgány reagujú adekvátne na každú hrozbu a nemám pocit, že by queer ľuďom poskytovali zníženú ochranu,“ povedal Dobrovodský.
Útoky na queer ľudí sa nevytratili ani z prejavov politikov. Homofóbne narážky, ale aj priame nenávistné označenia zaznievali aj v ich prejavoch. Podľa verejného ochrancu práv tak lovia ľahké politické body.
„Práve na útoky na tieto „nepopulárne“ menšiny treba byť obzvlášť obozretný a citlivý, pretože slúžia ako lakmusový papierik pre prípadné obmedzovanie práv ďalších menšín a postupne aj ďalších skupín obyvateľstva,“ varoval ombudsman.
Štát a queer komunita
Aj LGBT+ projekty boli v hľadáčiku ľudí v exekutíve. Viaceré, napríklad spomínaný Pride, inPoradňa či festival Drama Queer, zostali bez dotácií. Dobrovodský podotkol, že hoci právo na dotáciu nie je ľudským právom, príslušníkov menšiny môže tento krok zasiahnuť.
„Takáto situácia môže byť vnímaná zraňujúco a môže vyvolať pocit menejcennosti či nedostatočnej podpory ich práv,“ skonštatoval verejný ochranca práv.
Zmena ústavy
Martin Macko z Iniciatívy Inakosť sa obáva, že štát môže zájsť ešte ďalej, napríklad ako v Maďarsku, kde vláda Viktora Orbána zakázala pochody hrdosti LGBT+ ľudí. Poukázal pritom na návrh úpravy ústavy, o ktorom sa bude v parlamente hlasovať 27. mája.
„Pritom nejde len o dve pohlavia alebo zákaz adopcií pre páry rovnakého pohlavia. Vágne formulácie umožnia vláde kedykoľvek označiť akúkoľvek tému za „národnú identitu“ a tým ju vyňať spod platnosti práva EÚ aj medzinárodných dohovorov,“ myslí si výkonný riaditeľ Iniciatívy Inakosť.
„Takáto výhrada môže byť nielen v rozpore s medzinárodnými zmluvami, ktorými je Slovenská republika viazaná, ale predstavuje aj precedens, že ak sa vládnej moci nebude páčiť rozsah ľudských práv vyplývajúci z týchto zmlúv, môže jednoducho vyhlásiť, že vybrané časti sa na Slovensku prestanú uplatňovať,“ pokračoval Róbert Dobrovodský.

Ombudsman si však nemyslí, že by štát zašiel tak ďaleko ako maďarská vláda, ktorá de facto oklieštila slobodu prejavu. Podľa neho by trestanie prejavovania morálno-etických názorov videlo k vytváraniu systému morálnej polície.
„Morálna polícia existuje v štátoch, ktoré sú naviazané na ideológiu alebo náboženstvo. Slovenská republika má v ústave ukotvené, že sa neviaže na ideológiu,“ vysvetlil verejný ochranca práv.
Dopyt po pomoci
LGBT+ ľudia v súčasnosti čelia tlaku zo strany štátu, ktorý sa usiluje o ich vytlačenie na okraj spoločnosti. Má to reálne dôsledky na ich duševné zdravie a počet ľudí, ktorí potrebujú pomoc dramaticky rastie, povedal Martin Macko.
Len za posledný rok vzrástol počet queer ľudí, ktorí potrebovali psychologickú pomoc o polovicu. Na služby právnej poradne Iniciatívy Inakosť sa ich obrátilo trikrát viac a dopyt po sociálnom poradenstve narástol o 57 percent.
„Zásadnou témou je pre nich coming out, teda prijatie svojej sexuálnej orientácie alebo rodovej identity, a otázky, ako o nej povedať svojim blízkym a ako sa vyrovnať s negatívnymi reakciami rodičov, spolužiakov či kolegov v práci,“ priblížil Macko.
„Asi najdôležitejšie je nemlčať“
K vytváraniu bezpečného a pozitívneho prostredia pre LGBT+ ľudí môžeme podľa Martina Macka prispieť všetci. Medzi najdôležitejšie veci v tomto smere patrí vyjadrenie podpory a nemlčanie, keď sa niekto ku queer ľudom správa zle.
„Práve mlčanie často umožňuje, aby nenávisť rástla. Je preto dôležité zastať sa LGBT+ ľudí v každodennom živote, v práci, škole, rodine či na internete. Často ide o jednoduché gestá alebo pár viet, ktoré nevyžadujú veľa úsilia, no ľuďom z dúhovej komunity vysielajú jasný signál, že sa pri vás môžu cítiť bezpečne a uvoľnene, napríklad aj pripnutím dúhovej stužky,“ pokračoval.

Podľa verejného ochrancu práv je zase dôležité, aby queer ľudia mohli žiť v SR, ktorej orgány verejnej moci párom rovnakého pohlavia poskytnú adekvátne právne uznanie a ochranu ich vzťahu. Posilnili by tým ich inklúziu. Pripomína tiež, že to nemusí byť manželstvo – Európsky súd to nevyžaduje.
„Ale aby zákon o rodine počítal s tým, že aj osoby rovnakého pohlavia môžu mať plnohodnotný vzťah. Aj bežný národ si povie, že zákon o rodine uznáva zväzok osôb rovnakého pohlavia s nejakými právami. To pnutie by potom malo byť znížené,“ skonštatoval Dobrovodský.