Na hlavný obsah

Polovica mladých Britov by uvítala život bez internetu, zistila štúdia. Uvedomujú si jeho škodlivý vplyv

Po čase strávenom na sociálnych sieťach sa cítia horšie.

Polovica mladých Britov by uvítala život bez internetu, zistila štúdia. Uvedomujú si jeho škodlivý vplyv
Ilustračná snímka mládeže s mobilnými telefónmi. Foto: Unsplash

Článok v britskom denníku The Guardian upozornil na nedávny výskum. Mladí ľudia si podľa neho sami začínajú uvedomovať škodlivý vplyv digitálneho priestoru na ich život.

Výsledky britskej štúdie prekvapivo ukázali, že život bez internetu by uvítala takmer polovica mladých ľudí vo veku 16 až 21 rokov. Sami priznali, že po čase strávenom na sociálnych sieťach sa cítia horšie.

Guardian pripomenul, že štatistiky sa objavili krátko po tom, ako britský minister pre technológie naznačil, že vláda zvažuje možnosť povinného večerného vypínania aplikácií ako napríklad TiKTok či Instagram.

O nedávnom výskume v rubrike Slovenského rozhlasu Čítanie zo zahraničnej tlače informovala redaktorka Katarína Ulická:

Organizácia pre prevenciu zneužívania detí však uviedla, že to nestačí. Poukazuje na nástrahy, ktorým čelia nielen tínedžeri, ale aj malé deti.

Profesorka Devi Sridharová z univerzity v Edinburgu v denníku upozornila na prudký nárast groomingu. Ide o proces vybudovania dôverného vzťahu v online prostredí, za účelom sexuálneho zneužívania alebo vydierania. To môže zanechať hlboké jazvy aj bez fyzického kontaktu.

Problémom je podľa nej aj to, že iba polovica detí o takomto traumatizujúcom zážitku povie rodičom. Guardian skonštatoval, že online platformy sú navrhnuté tak, aby boli pre deti atraktívne a návykové, no žiaľ bez ohľadu na ich bezpečnosť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet