V oblasti Jadranu sa rozšírila ryba štvorzubec štvorpásy, ktorá ohrozuje miestne druhy. Nebezpečenstvo hrozí aj pre ľudí. Táto ryba má v tele paralyzujúci jed. Experti varujú aj pred jej uhryznutím. Zhodujú sa, že jej ďalšie šírenie do Stredomoria by malo všetkých znepokojiť, píše spravodajský portál TV Nova s odvolaním sa na chorvátske médiá.
Štvorzubec štvorpásy (Lagocephalus sceleratus) dorastá do dĺžky 40 centimetrov. Pôvodne pochádza z tropických oblastí Indického a Tichého oceánu. Jeho výskyt v Stredomorí vrátane chorvátskeho pobrežia potvrdili výskumníci z Univerzity Juraja Dobrilu v Pule a Ústavu oceánografie a rybárstva v Splite.
Portál Ground News v spojitosti so šírením štvorzubca písal o znepokojení. Ukazuje sa, že pokračujúca zmena klímy a ekologická nerovnováha pretvára morský život. Teplejšie vody a menej predátorov vytvárajú ideálne podmienky pre prosperovanie tohto votrelca. Situácia pre miestne druhy, ktoré sú ohrozené znečistením a nadmerným rybolovom, sa tým zhoršuje.
Jed aj čeľuste
Ryba predstavuje hrozbu aj pre človeka. Jej mäso a orgány obsahujú tetrodotoxín, čo je mimoriadne silný neurotoxín. Jeho požitie môže za niekoľko desiatok minút spôsobiť paralýzu nervového systému, čo vedie k ochrnutiu dýchacích svalov, poruchám zraku a v závažných prípadoch aj k smrti.
Ľudia by sa tejto ryby nemali ani dotýkať. „Neodporúča sa to, môžu mať toxíny i na koži, na ktorej majú aj ostne,“ uviedla pre denník Danas morská biologička Manda Papacová. Ryba má tiež mocné čeľuste v tvare zobáka, ktoré pri pohryzení môžu spôsobiť čiastočné oddelenie prstov. Odborníci v prípade stretu s rybou radia pomaly sa vzdialiť a nerobiť prudké pohyby.
Experti varujú, že šírenie tohto nebezpečného druhu predstavuje nebezpečenstvo pre celý stredomorský región. Zdôrazňujú, že je nutné čo najskôr začať uskutočňovať preventívne kroky.