Na hlavný obsah

Pri spúšťaní novej vojnovej lode na vodu v KĽDR sa stala vážna nehoda, Kim Čong-un to označil za trestný čin

Hovoril tiež o "kolapse sebaúcty" KĽDR.

Pri spúšťaní novej vojnovej lode na vodu v KĽDR sa stala vážna nehoda, Kim Čong-un to označil za trestný čin
Kim Čong-un označil incident aj ako "kolaps sebaúcty". Foto: TASR/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP, File

Pri slávnostnom spúšťaní novej severokórejskej vojnovej lode na vodu sa stala vážna nehoda, ktorej prizeral vodca krajiny Kim Čong-un. Napísali to vo štvrtok (22. 5.) agentúry Reuters a AFP s odvolaním sa na severokórejskú štátnu tlačovú agentúru KCNA. Tá oznámila, že spustené plavidlo v prístave Čchongdžin stratilo rovnováhu a časti dna lode sa rozdrvili.

Severokórejské štátne médiá neuviedli, či si nehoda vyžiadala nejaké obete alebo zranených. Plavidlo teraz podľa informácií juhokórejskej armády leží čiastočne ponorené na boku pri prístave.

Slávnostné spúšťanie päťtisíc ton vážiaceho nového torpédoborca na vodu sledoval Kim Čong-un, ktorý incident označil za „trestný čin spôsobený nedbanlivosťou“, ktorý nemožno tolerovať. Hovoril tiež o „kolapse sebaúcty“ KĽDR. Podľa Reuters nariadil, aby plavidlo opravili pred júnovým zasadnutím ústredného výboru vládnucej strany.

Reuters verejné priznanie nehody režimom Severnej Kórey označil za zriedkavé. Zároveň upozornil, že KĽDR už predtým zažila nehody, ktoré režim následne využil na propagáciu vládnucej strany pri riešení problémov.

Nevie sa, aký trest hrozí osobám, ktoré označia za vinníkov nehody. Stav ľudských práv v autoritárskej Severnej Kórei je však žalostný, napísal spravodajský server BBC News. Podľa aktivistov môžu ľudí uväzniť takmer za čokoľvek, od sledovania juhokórejského DVD až po pokus o zbehnutie.

Minulý mesiac Severná Kórea uskutočnila podľa KCNA prvú skúšobnú streľbu zo svojho nového torpédoborca triedy Čche Hjon, ktorého slávnostnému spusteniu na vodu v prístavnom meste Nampcho o niečo skôr tiež prizeral Kim.

Juhokórejskí pozorovatelia podľa agentúry Jonhap upozornili na to, že raketové a radarové systémy torpédoborca sa podobajú na tie, ktoré vyrobili v Rusku. To vyvolalo špekulácie, že Pchjongjang dostáva technologickú pomoc z Moskvy za vyslanie svojich občanov do bojov proti napadnutej Ukrajine.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet