Pápež Lev XIV. v homílii počas svojej inauguračnej omše na Námestí svätého Petra vo Vatikáne v nedeľu (18. 5.) poukázal na to, že v súčasnej dobe je vo svete priveľa rozdelenia, a podľa vlastných slov si želá zjednotenú cirkev, ktorá bude kvasom pre svet.
„V našej dobe stále vidíme priveľa rozdelenia, priveľa rán spôsobených nenávisťou, násilím, strachom z inakosti, ale aj hospodársky systém, ktorý vykorisťuje zdroje Zeme a vytláča na okraj tých najchudobnejších,“ povedal v homílii.
Odvolal sa na pápeža Leva XIII., ktorý viedol cirkev pred viac než storočím a encyklikou Rerum novarum o robotníckej otázke vyložil sociálnu náuku cirkvi. Z encykliky súčasný pontifex citoval slová o láske ako kľúčovom posolstve evanjelia: „Ak by vo svete prevládla, či by hneď neustal každý rozpor a nevrátil sa pokoj?“
Nový pápež v krátkosti vzdal hold svojmu predchodcovi Františkovi, ktorý zomrel na Veľkonočný pondelok. Následne uviedol, že kardináli sa v konkláve na začiatku mája zišli s tým, aby zvolili pápeža, ktorý bude schopný strážiť bohaté dedičstvo kresťanskej viery a zároveň hľadieť do budúcnosti, aby čelil otázkam, obavám a výzvam dnešného sveta.
Pozrite si fotografie z inaugurácie pápeža Leva XIV.:
Vyzval na misijného ducha v cirkvi
„Bol som zvolený bez akejkoľvek zásluhy a teraz s bázňou a chvením prichádzam medzi vás ako brat, ktorý chce byť služobníkom vašej viery a vašej radosti, kráčajúc spolu s vami po cestách lásky Boha, pretože on chce, aby sme boli všetci zjednotení ako jedna rodina,“ povedal Lev XIV.
Vyzval na misijného ducha v cirkvi: „aby sme sa neuzatvárali v malých skupinkách a necítili sa nadradení svetu“. „Sme povolaní dávať Božiu lásku každému, aby sme dosiahli jednotu, ktorá neruší naše rozdiely, ale váži si osobnú históriu každého, ako aj spoločenskú a náboženskú kultúru všetkých národov,“ povedal.
Na záver dodal, že misionárska cirkev „musí otvárať svoje náručie svetu a ohlasovať Slovo“.
Pred homíliou a po evanjeliu, ktoré zaznelo v latinčine a gréčtine, prijal Lev XIV. pápežské insígnie – pálium a rybársky prsteň symbolizujúci službu apoštola Petra.