Na hlavný obsah

Sovietska vesmírna sonda sa po 53 rokoch zrútila na Zem. Dopadla do Indického oceánu

Zariadenie vypustili v roku 1972.

Sovietska vesmírna sonda sa po 53 rokoch zrútila na Zem. Dopadla do Indického oceánu
Na snímke model sondy. Foto: NASA

Vesmírna sonda Kosmos-482, ktorú Sovietsky zväz vypustil do vesmíru v roku 1972, dopadla v sobotu (10. 5.) do Indického oceánu západne od indonézskeho hlavného mesta Jakarta. Do zemskej atmosféry vstúpila o 08.24 h SELČ. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na ruskú vesmírnu agentúru Roskosmos.

„Zariadenie na prieskum Venuše bolo vypustené na jar 1972, ale pre poruchu horného stupňa zostalo na vysokej eliptickej obežnej dráhe okolo Zeme a postupne sa k planéte približovalo,“ uviedol Roskosmos. Dodal, že vstup sondy do atmosféry bol riadený automatizovaným systémom.

Európska vesmírna agentúra (ESA) tiež predpokladá, že sonda sa už nenachádza na obežnej dráhe, keďže radarové systémy ju nad Nemeckom v pravidelnom čase o 09.32 h SELČ nezaznamenali.

Pád sondy s priemerom viac ako jeden meter a vážiacej takmer 500 kilogramov na Zem 10. mája sa očakával, no nebolo známe, kde sa tak stane. Odborníci predpokladali, že zariadenie pád prežije vcelku, pretože bolo vyrobené z veľmi odolného materiálu, aby prečkalo vstup do atmosféry Venuše.

Sonda Kosmos-482 odštartovala 31. marca 1972. Po dosiahnutí zemskej orbity sa sonda pokúsila o štart smerom k Venuši. Rozpadla sa však na štyri časti. Dve pritom ostali na nízkej obežnej dráhe Zeme a do 48 hodín sa zrútili na juh Nového Zélandu. Zvyšné dva kusy sa dostali na vyššiu obežnú dráhu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet