Tehotnú ženu z amerického štátu Georgia vyhlásili za mŕtvu, napriek tomu ju už tri mesiace udržiavajú na prístrojoch, aby plod mohol ďalej rásť a byť donosený. Rodina ženy uviedla, že nemocnica tak konala na základe zákona proti potratom v tomto štáte, informovala agentúra AP.
Keďže do termínu pôrodu zostávajú viac ako tri mesiace, mohlo by ísť o jeden z najdlhších prípadov tehotnej ženy s mozgovou smrťou, ktorá sa udržiavala na prístrojoch. Rodina sa obáva, že zákon štátu Georgia, ktorý zakazuje interrupcie po zistení srdcovej činnosti plodu, neumožňuje príbuzným zúčastniť sa na rozhodovaní o tom, či tehotnú ženu ponechajú na prístrojoch.
Tridsaťročnú zdravotnú sestru Adrianu Smithovú vo februári vyhlásili za mozgovo mŕtvu. To znamená, že je právne mŕtva. Uviedla jej matka April Newkirková pre atlantskú televíznu stanicu WXIA.
Smithová pred viac ako tromi mesiacmi trpela silnými bolesťami hlavy. Vyhľadala pomoc v nemocnici Northside Hospital v Atlante, kde dostala lieky a prepustili ju domov, uviedla jej matka.
Keď sa jej priateľ na druhý deň ráno zobudil, našiel tehotnú ženu s problémami s dýchania, a zavolal záchrannú službu. Lekári v atlantskej Emory University Hospital zistili, že žena má krvné zrazeniny a vyhlásili jej mozgovú smrť.
Zákaz interrupcii v Georgii
Žena je teraz v 21. týždni tehotenstva. Odstránenie dýchacích prístrojov a iné techniky udržiavania života by plod pravdepodobne neprežil. Lekári rodine povedali, že prístroje udržiavajúce dýchanie ženy nemôžu odstrániť kvôli zákonom proti potratom.
Zákon v Georgii zakazuje interrupciu po zistení srdcového tepu plodu, zvyčajne okolo šiesteho týždňa tehotenstva. Tento zákon bol prijatý v roku 2019, ale do platnosti vstúpil až v roku 2022.
Stalo sa tak po tom, ako Najvyšší súd zrušil rozsudok z roku 1973 známy ako Roe v. Wade, ktorý ustanovil federálne právo na prerušenie tehotenstva približne do jeho 24. týždňa. Najvyšší súd vrátil reguláciu interrupcií štátom v roku 2022.
Dvanásť štátov USA presadzuje zákaz interrupcií vo všetkých štádiách tehotenstva. Tri ďalšie štáty majú zákazy, ktoré začínajú platiť približne po šiestom týždni tehotenstva.