Na hlavný obsah

Téma financií v partnerstve je v mnohých rodinách tabu. Odborníci radia, ako sa s ňou vyrovnať

Pri rozvode partnerov často dochádza pre majetok ku konfliktom.

Téma financií v partnerstve je v mnohých rodinách tabu. Odborníci radia, ako sa s ňou vyrovnať
Na fotografii novomanželia. Foto: Unsplash

Mnohí ľudia sa v 21. storočí rozhodnú namiesto svadby vychovávať deti a žiť v partnerskom vzťahu. Peniaze však aj naďalej v mnohých domácnostiach zostávajú tabu. Veľakrát partneri nevedia o tom, koľko ten druhý zarába, v akom stave sú jeho financie, prípadne, či investuje. Peniaze sú však neodmysliteľnou súčasťou života. Čím skôr sa o nich partneri rozhodnú rozprávať, tým lepšie.

Páry sa rozhodujú pre rôzne možnosti pri narábaní s financiami, či už majú spoločný účet, alebo má každý svoj vlastný. Riaditeľka PR a internej komunikácie v 365 Bank Linda Gáliková pre reláciu Peniaze vysvetľuje, že odporúčajú klientom, aby mali každý svoj vlastný účet.

„Pokiaľ však žijeme v jednej domácnosti alebo máme deti, môže byť užitočné aj zriadenie spoločného účtu, z ktorého platíme spoločné výdavky,“ hovorí.

Ak sa partneri rozhodnú, že nechcú mať spoločný účet, podľa psychologičky a mediátorky Zuzany Porubčanovej by si partneri nemali navzájom sledovať výdavky. „Je to naozaj veľmi zlý znak toho, či je to partnerstvo dobré,“ vysvetľuje. Financovanie domácnosti by v tomto prípade malo byť o dohode.

Komunikácii o peniazoch v partnerskom vzťahu sme sa venovali v relácii Peniaze:

Ošetrenie majetku

Podľa advokátky z firmy Legal Point Lucie Bušfy je dôležité si ošetriť financie ešte pred vstupom do manželstva alebo partnerstva. „Treba sa ešte predtým dohodnúť na tom, ako ideme zaobchádzať so spoločným majetkom a financiami a zároveň si ošetriť aj ten náš vlastný,“ uvádza.

Bušfy v relácii Peniaze vysvetlila, že na Slovensku neexistuje predmanželská zmluva tak, ako ju poznáme z amerických filmov. „Na Slovensku musíme využívať iné prostriedky. Určite by som odporučila poradiť sa s právnikom,“ pokračuje. Urobiť si poriadok vo financiách sa vždy podľa nej oplatí.

Pripomenula tiež, že na majetok má po rozvode nárok aj partner, ktorý počas zväzku nepracoval, najmä ak doma vychovával deti. Rovnako majú nárok na majetok aj rodičia partnera, pokiaľ u nich pár býva. „Tieto veci treba vopred vyriešiť, pretože keď sa do toho zapojí celá rodina, nikdy to nie je príjemné a vždy je to spojené s mnohými komplikáciami,“ objasňuje.

Zatajovanie majetku pred partnerom

Ak má jeden z partnerov pocit, že druhý partner mu zatajuje majetok, môže prostredníctvom súdu požiadať o stav financií svojho partnera. „Na súde mnohokrát dochádza k šokujúcim udalostiam, keď až vtedy partner zistí, na aký majetok má vlastne nárok,“ hovorí advokátka.

Pripomína tiež, že je potrebné dohodnúť sa aj v prípade, že jeden z partnerov podniká. „Je skutočne na nich, aby sa vopred dohodli na tom, aký podiel na účasti v spoločnosti má. Nerozumná dohoda totiž môže viesť aj k problémom v samotnej spoločnosti,“ varuje. Hodnotu vysporiadania by podľa nej mal vždy určovať znalec.

Upozorňuje tiež na to, že na dohodu a vysporiadanie majú po rozchode alebo rozvode partneri lehotu troch rokov. „Po tejto lehote sa majetok dostane do tzv. bezpodielového vlastníctva, čo znamená, že sa rozdeľuje na polovicu,“ pokračuje. Ak má teda jeden z partnerov pocit, že má nárok na viac majetku, odporúča vysporiadať sa s tým čo najskôr.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika