Na hlavný obsah

Toxíny z lesných požiarov sú v domovoch miliardy ľudí, dokážu prekonať tisíckilometrové vzdialenosti, uvádza štúdia

Sú nebezpečnejšie ako znečistené ovzdušie v meste.

Toxíny z lesných požiarov sú v domovoch miliardy ľudí, dokážu prekonať tisíckilometrové vzdialenosti, uvádza štúdia
Lesný požiar v Izraeli. Foto: TASR/AP

Toxické látky z lesných požiarov prenikli za posledných 20 rokov do domov viac ako miliardy ľudí. Tvrdí to štúdia publikovaná vo vedeckom časopise ScienceAdvances, o ktorej informoval denník The Guardian. Miniatúrne častice dokážu prekonať tisíckilometrové vzdialenosti. Zároveň predstavujú väčšie nebezpečenstvo ako znečistené ovzdušie v meste, pretože obsahujú väčšiu koncentráciu chemikálií.

Nová štúdia použila súbor dát, ktoré vychádzajú zo satelitného pozorovania lesných požiarov po celom svete a ktoré vedci zbierali medzi rokmi 2003 a 2022.

Na základe toho zistili, že viac ako miliarda ľudí bola aspoň jeden deň v roku vystavená vo svojich domoch väčšej koncentrácii kontaminácie, ako stanovujú limity Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Toxické látky z lesných požiarov predstavovali najmenej polovicu celkového znečistenia.

Zmena klímy zvyšuje riziko častejších výskytov prírodných požiarov tým, že spôsobuje vlny horúčav a obdobia sucha. Dym z týchto požiarov sa tak podľa vedcov stáva „naliehavým globálnym problémom“.

Ani zatvorené okná a dvere nechránia jedincov pred znečistením z prírodných požiarov, napísal The Guardian. Najväčším rizikám čelili obyvatelia Južnej Ameriky a strednej Afriky. Nasledovali ľudia zo západného pobrežia Severnej Ameriky, severozápadnej Austrálie a severnej a juhovýchodnej Ázie.

Zariadenie na čistenie vzduchu by podľa novej štúdie vyšlo jednu domácnosť ročne na stovky dolárov. Avšak napríklad v Nigeri alebo Čade by stál chod takýchto zariadení viac ako tamojší priemerný ročný príjem. Svetové vlády by teda mali konať tak, aby tieto nerovnosti vyrovnali, uvádza štúdia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet