Na hlavný obsah

Trump chce znížiť ceny niektorých liekov v USA. Podľa analytičky na to môžeme v Európe doplatiť

Lieky môžu zdražieť, prípadne ich môže byť nedostatok.

Trump chce znížiť ceny niektorých liekov v USA. Podľa analytičky na to môžeme v Európe doplatiť
Ilustračná snímka liekov. Foto: Unsplash

Niektoré lieky v Spojených štátoch by mali výrazne zlacnieť – a to aj o 90 percent. Nariadenie o tom podpísal americký prezident. Zdravotná analytička upozornila, že na rozhodnutie môže doplatiť Európa. A to v podobe zdražovania alebo nedostatku liekov. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) naznačil rokovania na európskej úrovni.

Donald Trump sa pokúšal znížiť ceny liekov už v minulosti. Jeho nápad však stroskotal na silnom odpore farmaceutického priemyslu. Pokúša sa opäť.

Ak sa mu to podarí, farmafirmy si podľa analytičky budú straty kompenzovať na inom než na americkom trhu. Napríklad na liekoch, ktoré smerujú na európsky trh. „Ceny týchto liekov by sa mohli zvýšiť a mohla by sa napríklad znížiť aj ich dostupnosť,“ povedala zdravotnícka analytička Jana Ježíková.

Cenám liekov sa v Správach venoval redaktor Radoslav Šebo:

Hrozí obmedzenie vývoja nových liekov

Zdravotnícka analytička zároveň poukazuje na to, že americký trh predstavuje približne polovicu svetového farmaceutického priemyslu a má hodnotu asi 1,7 biliónov amerických dolárov.

V prípade, že by tamojším farmaceutickým spoločnostiam klesli zisky, podľa nej by hrozilo, že by sa obmedzil ďalší výskum a vývoj nových liekov, a to by sme pocítili aj v Európe. „Amerika je práve tá krajina, kde sa realizuje gro výskumu nových liekov, gro klinických skúšaní toho lieku,“ dodala Ježíková.

„Nie je ešte celkom jasné, ako chce americká administratíva dosiahnuť zníženie cien liekov. Je tam nový zákon, ktorý jej umožňuje ovplyvňovať ceny, a ten doteraz nemala, no stále nevieme podrobnosti,“ uviedol generálny riaditeľ Medicines for Europe Adrian van den Hoven.

Minister avizuje rokovania na úrovni EÚ

Generálny riaditeľ Európskej asociácie generických liekov, a teda takých, ktoré majú rovnaké zloženie a terapeutický účinok ako originálny liek, si však nemyslí, že by prípadné zmeny na americkom trhu spôsobili zemetrasenie v Európe.

„Zatiaľ nemusíme mať obavy, pretože proces je na začiatku. Uvidíme, či to nebude jeden z tých sľubov, ktoré sa nepodarí zrealizovať,“ povedala Ježíková.

Na podrobnosti, ako chce americký prezident znížiť ceny liekov, čaká aj minister zdravotníctva Kamil Šaško. V tejto súvislosti hovorí, že reakcia na prípadné rozhodnutie americkej administratívy, by sa musela rodiť v Bruseli.

„Toto je typická téma, ktorá sa musí riešiť na úrovni Európskej únie ako štát, ako Slovensko v tomto veľa nezmôžeme,“ povedal Šaško. Avizuje, že aj o tejto téme bude rokovať s ďalšími únijnými ministrami zdravotníctva začiatkom budúceho mesiaca.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet