Chystajú sa novinky v rokovacom poriadku. Povedal to predseda poslaneckého klubu Hlas-SD Róbert Puci. Mal by sa skracovať čas v rozprave, čo kritizuje opozícia. Tiež by sa mal prijať etický kódex poslanca. O novele by mal parlament rokovať na septembrovej schôdzi.
Na zmene rokovacieho poriadku parlamentu sa dohodli poslanecké kluby. Niektoré časti však ostávajú otázne. Napríklad, aby sa čas rozpravy pre písomne prihláseného poslanca znížil z 20 na 15 minút.
„Niektoré veci sa pravdepodobne budú riešiť priamo pri hlasovaní v parlamente, keď sa zákon predloží, pretože napríklad opozícia nesúhlasila so skrátením času na vystúpenie v rozprave pri niektorých prihláseniach,“ povedal Puci.
„Nemyslím si, že by na to existoval nejaký dôvod,“ reaguje poslanec Ondrej Dostál (SaS). „Určite nebudeme súhlasiť s tým, čo chcú robiť vládni poslanci. Chcú poslancom zatvárať ústa, aby sa nemohli vyjadrovať tak, ako chcú,“ súhlasil predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš (Slovensko, Za ľudí, KÚ).
Zmenám v rokovacom poriadku sa v relácii Aktuálne :24 venovala redaktorka Soňa Hlavatá:
Praktické zmeny
Novela má priniesť aj praktické zmeny, ktoré urýchlia rokovací proces. „Aby sa 3. čítanie oklieštilo len čisto na legislatívno-technické otázky a nie tak, ako sa teraz začalo zneužívať, na vyjadrovanie sa k pozmeňujúcim návrhom, ktoré odzneli v 2. čítaní,“ pokračuje Puci.
Poslanci otvorili aj otázku etického kódexu poslanca, ktorá by riešila nevhodné správanie počas rokovaní v pléne.
„Aby sa jasne povedalo, že toto je forma správania, ktorá nie je akceptovaná, ktorá má jasné konzekvencie, bude sa posudzovať spravodlivo. Ten rokovací poriadok má byť totiž spravodlivý pre každého poslanca,“ hovorí predseda poslaneckého klubu Martin Dubéci (PS).
„Ja predpokladám, že počas májovej schôdze budeme mať opäť zasadnutia pracovnej skupiny. Tam by sme sa mali výraznejšie posunúť ďalej. V podstate zostáva ešte otvorená jedna akútna otázka. To je otázka zabezpečovania poriadku v rokovacej sále. Tú sme odložili ako poslednú,“ dodal poslanec Ján Podmanický (Smer-SD).
Koaličná SNS zmeny rokovacieho poriadku nateraz komentovať nechce. Novelu by mali poslanci schváliť v októbri.