Na hlavný obsah

Vody v Štrbskom plese je viditeľne menej. Podľa odborníkov v plese už zrejme nepláva ani vzácny druh ryby

Vraj nejde o nič neštandardné a fenomén sa opakuje.

Vody v Štrbskom plese je viditeľne menej. Podľa odborníkov v plese už zrejme nepláva ani vzácny druh ryby
Štrbské pleso. Foto: STVR

Turistami obľúbené Štrbské pleso má po roztopení viditeľne menej vody. A je zakalená. Vraj to nie je neštandardné a fenomén sa opakuje. Pleso však citlivo reaguje na zmeny. Odborníci sa domnievajú, že na to mohol doplatiť vzácny druh ryby – sih maréna. V jeho vodách už pravdepodobne nepláva.

Pri plese to vyzeralo vlani koncom mája inak, tento rok je hladina viditeľne nižšie. Vraj ide o prirodzený jav, ktorý nesúvisí so zrážkami.

„Množstvo zrážok, ktoré pribudne do Štrbského plesa povrchovo a takisto množstvo vody z roztopeného snehu nemá vplyv na výšku hladiny plesa. Tá je ovplyvňovaná najmä spodnými priesakmi,“ vysvetlila hovorkyňa Správy Tatranského národného parku (TANAP) Nina Obžutová.

Stavu Štrbského plesa sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Ivana Ratkovská:

Viditeľne zelenšie ako vlani

Inú zmenu si však všimol potápač a odborník, ktorý Štrbské pleso študuje roky. „Teraz, keď na neho pozeráme, tak je viditeľne zelenšie, ako bolo minulý rok na jeseň. Dohľadnosť bola okolo troch metrov. Teraz odhadujem, aspoň vo vrchnej vrstve, že dohľadnosť nepresahuje meter,“ priblížil lesník a potápač na Štrbskom plese Pavol Král.

„Tak, ako toto zakalenie vznikne množením mikroorganizmov alebo rias, tak prirodzene odznie alebo sa môže ešte zhoršovať,“ dodala Obžutová. „Budeme to monitorovať a keď bude treba, budeme hľadať riešenia, aby sme čo najrýchlejšie pomohli Štrbskému plesu,“ uviedol starosta obce Štrba Michal Sýkora.

Pred siedmimi rokmi sa mikroorganizmy rozmnožili natoľko, že obec pristúpila až k čisteniu Štrbského plesa. „To zozelenenie, čo bolo v roku 2013, sa neviem či zopakuje. Možno je to len chvíľkový stav, ktorý sa možno behom pár týždňov či mesiacov vyčistí,“ povedal Pavol Král.

Zmizol vzácny druh ryby

Upozornil, že zmeny v jazere mohli mať za následok fakt, že posledné roky už pod hladinou nepozorovali vzácny druh ryby sih maréna. „Predpovedal už doktor Holčík a Naď v roku 1986, že eutrofizácia bude pokračovať. Že aj ryby, ktoré sa sem dostali vplyvom človeka, po čase vyhynú,“ doplnil.

Odborníci opísali, že pred 500 rokmi bola hladina plesa aj o päť či šesť metrov nižšie. Štrbské pleso bolo menšie rašelinové jazero so zakalenou vodou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny