Nový nemecký kancelár Friedrich Merz vyzval Spojené štáty, aby sa nemiešali do vnútornej politiky. Ľudia blízki Trumpovej administratíve totiž verejne podporovali extrémne pravicovú stranu AfD, napísal portál The Guardian.
Zahraničná tlač sa zaoberala aj pomerne turbulentnou voľbou nového kancelára v Bundestagu, keďže sa prvýkrát v povojnovej histórii krajiny na prvý raz nepodarilo schváliť kandidáta.
Titulok vo Financial Times (FT) „Kancelár má prestávku, Bundestag do Merza pichol hneď prvý deň„, avizuje, že denník rozoberá neúspešnú voľbu kancelára v prvom kole.
O voľbe nemeckého kancelára a jeho odkaze USA v rubrike Čítanie zo zahraničnej tlače hovorila redaktorka STVR Elena Seeber:
Profesor z Parížskej školy HEC Armin Steinbach pre FT povedal, že utorkový (6. 5.) budíček nevrhne dlhý tieň na Merzov kabinet a voliči na všetko zabudnú pod podmienkou, že vláda bude úspešná.
Kancelár sa však musí stať zjednocujúcou a menej polarizujúcou osobnosťou, ako to bolo v minulosti. Noviny The New York Times zas píšu, že „včerajšie udalosti sa dajú čítať aj tak, že by mohli oslabiť vládu“.
Podľa súkromných výpovedí poslancov, kancelár Merz aj vicekanclár Lars Klingbeil nahnevali frakcie vlastných strán, keď urobili veľkorysé kompromisy, len aby uzatvorili koaličnú dohodu. Okrem toho Merz porušil predvolebný sľub a siahol na dlhovú brzdu, aby získal prostriedky na vládne pôžičky a výdavky.
Der Spiegel zas skúma, ako veľmi utrpel sám kancelár a píše, že historicky prvý neúspech zvoliť šéfa vlády. Na prvú poukazuje namiesto možného zlomu koalície. Ale keďže voľba bola tajná, nikto nevie, kam zlomy povedú a aké problémy novej vláde spôsobia.
Der Spiegel sa v závere pýta, či hlasy proti Merzovi z vlastných radov sú len príučkou alebo skôr dôkazom existujúcich hlbokých rozdielov medzi politikou a podpísanou koaličnou zmluvou.