Postupne sa uvoľňujú ďalšie opatrenia proti šíreniu slintačky a krívačky. Veterinári zrušili napríklad zákaz prevozu vnímavých zvierat na celom území Slovenska. Umožnili tiež otvorenie zoologických záhrad. Svoje brány v stredu (21. 5.) po dvoch mesiacoch otvorila aj zoo v Bratislave. Finančnú stratu vedenie odhaduje na pol milióna eur.
Zamestnanci zoo počas zatvorenia dodržiavali prísne hygienické opatrenia, vďaka čomu sa podarilo uchrániť pred nákazou 180 jedincov z asi 30 druhov vnímavých zvierat. Pravidlá musia dodržiavať aj návštevníci.
„Zostali ešte v platnosti opatrenia týkajúce sa dezinfekcie. Návštevníci pri vstupe do zoo musia prejsť cez dezinfekčnú rohož, takže naozaj neodporúčame prísť do zoo v nejakých šľapkách alebo sandáloch,“ uviedla PR manažérka bratislavskej zoo Alexandra Ritterová.
„Takisto používajú dezinfekciu na ruky a je prísny zákaz kŕmenia zvierat v zoo a takisto kontaktovania zvierat,“ dodala.
Reportáž o znovuotvorení zoo do relácie Správy pripravila Barbora Žiačiková:
Výbeh pre hrošíky
Najväčšou novinkou v bratislavskej zoo je nový výbeh pre hrošíky libérijské. Paul a Dimba tak majú nový priestor, ktorý je štyrikrát väčší ako ten pôvodný.
„Bolo to pre nich prekvapenie, že po takej dlhej dobe majú omnoho väčší priestor. Samozrejme skúmali terén, skúmali priestor. Chvíľku trvalo, kým si prešli celý výbeh, celý si ho ovoňali. Samozrejme si ho v prvom rade označili, keďže samica je veľmi teritoriálna,“ skonštatovala chovateľka hrošíkov Simona Halušková.
Ďalšou novinkou, ktorá vznikne v areáli bratislavskej zoo, je rehabilitačná stanica pre zranené živočíchy.
„Je to významný krok pre ochranu prírody v hlavnom meste a jeho okolí, keďže Bratislava dlhodobo čelí najväčšiemu počtu nahlásených prípadov zranených chránených živočíchov, no doteraz tu chýbalo miesto, kde by mohli dostať odbornú pomoc,“ vyhlásil generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Roman Fajth.
S výstavbou rehabilitačnej stanice plánujú začať v roku 2026.