Federálny súd v Bostone v pondelok (23. 6.) predbežne zablokoval rozhodnutie americkej vlády zakázať vstup do krajiny zahraničným študentom, ktorí chcú študovať na Harvardovej univerzite. Cudzinci budú môcť do USA cestovať za účelom štúdia na Harvarde, kým nepadne verdikt v hlavnom konaní.
Súd už predtým vládny plán zastavil dočasným príkazom, ktoré teraz zmenil na predbežné opatrenie. Sudkyňa Allison Burroughsová uviedla, že prípad sa týka ochrany základných ústavných práv.
„Slobody myslenia, slobody vyjadrovania, slobody prejavu, z ktorých každá je pilierom funkčnej demokracie a základnou poistkou proti autoritárstvu,“ povedala Burroughsová.
Trump vedie spor nielen s Harvardom, ale aj s ďalšími americkými univerzitami. Vysoké školy opakovane obvinil z toho, že umožňujú na svojej pôde šíriť antisemitizmus a že uprednostňujú cudzincov z nerovnostárskych krajín pred Američanmi. Hovorkyňa Bieleho domu Abigail Jacksonová označila Harvard za semienka protiamerických, antisemitských a teroristických agitátorov. Škola tieto nariekania už skôr poprela.
Americký prezident 4. júna podpísal výnos, ktorým chcel zabrániť zahraničným študentom mieriacim na Harvardovu univerzitu vo vstupe do krajiny. Ako dôvod uviedol obavy o národnú bezpečnosť.
Trump zároveň vyzval ministra zahraničia Marca Rubia, aby zvážil, či neodobrať víza tým cudzincom, ktorí na tejto univerzite už študujú. Dokument tiež počítal s výnimkami pre zahraničných študentov, ktorých vstup do USA by bol v národnom záujme.
Súd zablokoval uplatňovanie výnosu najprv dočasným príkazom, ktorý platil do pondelka, a následne predbežným opatrením.
Vláda s Harvardom rokuje
Trump minulý týždeň v piatok (20. 6.) uviedol, že jeho vláda rokuje s Harvardovou univerzitou, aby dosiahla riešenie rozsiahlych pochybení, ktorých sa škola podľa neho dopustila. „Je možné, že dohoda bude oznámená v budúcom týždni,“ uviedol vtedy prezident. Poznamenal, že zástupcovia školy konajú vhodne a že sa očividne snažia robiť to, čo je správne.
Na Harvardovej univerzite v tomto roku študovalo asi 6800 zahraničných študentov, čo predstavuje približne 27 percent celkového počtu študentov. Ide podľa agentúry AP o študentov z viac ako stovky krajín, pričom väčšina študuje magisterské či doktorandské odbory. Zákaz štúdia by pre univerzitu predstavoval veľkú akademickú aj finančnú stratu.
Americké ministerstvo zahraničia medzitým oznámilo, že vydalo nové pravidlá pre udeľovanie víz pre študijné a výmenné pobyty. Podľa ministerstva sa sprísnia previerky žiadateľov. Tí okrem iného budú musieť nastaviť svoje profily na sociálnych sieťach ako verejné, aby si ich mohli preveriť americkí úradníci.
Úrady budú okrem iného skúmať, či profily žiadateľov neobsahujú príspevky namierené proti Spojeným štátom, americkej vláde, kultúre a základným hodnotám.