Deti nemajú strach z vysvedčenia, ale z reakcie rodičov. Upozornilo na to Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Priblížilo, že konzultantov Národnej linky na pomoc deťom v ohrození Viac ako ni(c)k kontaktuje v posledných týždňoch čoraz viac detí prežívajúcich veľký stres v súvislosti s ukončením školského roka.
Hlavným zdrojom negatívneho prežívania školákov je pritom obava z reakcií ich rodičov na nelichotivé vysvedčenie. Rodičia by podľa odborníkov mali pri pohľade na vysvedčenie zachovať pokoj a rozvahu, aj keď to môže byť náročné.
Konzultanti z Viac ako nic(c)k pripomínajú, že vysvedčenie je často zdrojom negatívneho prežívania detí už niekoľko týždňov dopredu. Rodičom preto odporúčajú, aby diskusie o škole s deťmi neobmedzovali iba na známky a úlohy. Ustráchané deti by mali uistiť, že majú ich podporu a domov je ich bezpečným miestom bez ohľadu na výsledky.
Negatívny dopad na prežívanie dieťaťa sa podľa odborníkov dá znížiť aj v prípadoch, kedy rodičia neovládnu svoje emócie a vystavia dieťa hnevu, výčitkám, posmechu či ponižujúcemu porovnávaniu s inými deťmi.
„Dôležité je, aby sa rodič po zmiernení emócií k dieťaťu vrátil. Vysvetlil mu dôvody svojho konania, porozprával sa s ním o prežívaní pocitov hnevu či nešťastia a ubezpečil ho, že školské výsledky nič nemenia na ich vzťahu a rodinnom živote,“ odporúčajú odborníci.
Minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD) doplnil, že národná linka je tu pre všetky deti vo vážnej situácii, ktoré hľadajú pomoc a niekoho, s kým sa môžu poradiť.
„Môžu sa na ňu obrátiť deti aj mladí ľudia, ktorí poznajú mladého človeka s problémom a chcú mu pomôcť. Rovnako tak môžu národnú linku kontaktovať aj dospelí klienti s podnetom alebo konzultáciou k riešeniu prípadu násilia na dieťati,“ uviedol Tomáš.
Linka pomoci
Pocit bezpečného domova, podpory a prijatia zo strany rodičov sú podľa odborníkov z národnej linky veľmi dôležité pre vývoj dieťaťa. Zásadným spôsobom totiž podmieňujú schopnosť prežívať pocity spokojnosti a šťastia v budúcom živote.
Národná linka poskytuje poradenstvo, prevenciu a aj krízovú intervenciu dištančnou formou prostredníctvom četovej či e-mailovej komunikácie. Linka Viac ako ni(c)k je dostupná cez webové prehliadače či prostredníctvom mobilnej aplikácie. Najnovšie je aj v školskom systéme EduPage.
K odkazu na linku je možné dostať sa z hlavného menu cez položku „Šikana a duševné zdravie“. Generálny riaditeľ a generálny tajomník služobného úradu ÚPSVaR Peter Ormandy podotkol, že sa zriadenie linky aj do systému EduPage sa ukázalo ako dobrý krok. Odborníkov kontaktovalo podstatne viac detí než obyčajne.
„Som rád, že sa nám túto novinku podarilo zaviesť ešte pred koncom školského roka a podporili sme tak aj deti v súvislosti s odovzdávaním vysvedčení,“ uzavrel Ormandy.
Linku spustili koncom apríla 2021. Odborných konzultantov cez čet kontaktovalo viac ako 30-tisíc klientov. Medzi najčastejšie ťažkosti, s ktorými klienti linku kontaktujú, patria duševné zdravie, šikana, kyberšikana, sociálna izolácia či vzťahy s rodičmi a rovesníkmi.
V najťažších prípadoch píšu klienti aj s tendenciou k sebapoškodzovaniu, poruchami príjmu potravy alebo k suicidálnym sklonom.