Dovolenka na horách môže vyjsť nepoistených turistov draho. A to v prípade, že majú úraz a na pomoc si privolajú horskú záchrannú službu. Suma na faktúre ich môže prekvapiť. Horskí záchranári (HZS) v Slovenskom raji majú najviac práce v lete. Keď ich požiadajú o pomoc, vyrážajú na zásah.
„Vedúci záchrannej akcie sa rozhoduje tak, aby na danom mieste a v danom čase poskytol pacientovi naozaj rýchlu, profesionálnu a neodkladnú prvú pomoc s využitím všetkých dostupných prostriedkov,“ vysvetlil náčelník HZS Slovenský raj Jozef Richnavský.
Prečo sa oplatí zaobstarať si úrazové poistenie pri dovolenke na horách zisťovala v reportáži v Správach :24 redaktorka STVR Marie Balážová Melníková:
V tej chvíli nikto nerieši, koľko bude zásah stáť. Neskôr sa ale záchranná akcia fakturuje. Výška poplatku závisí od dĺžky a náročnosti záchrannej akcie, počtu zasahujúcich, i od použitej záchranárskej techniky.
“Je rozdiel, či záchranná akcia prebieha v rokline, ktorá je zabezpečená rebríkmi, stúpačkami a reťazami, čiže exponovaný terén, alebo akcia prebieha na cyklochodníku, ktorý je dostupný terénnym vozidlom,“ pokračoval Richnavský.
„Záchranné akcie sú od niekoľko stovák, až po niekoľko tisíc eur,” vyčíslil riaditeľ HZS SR Martin Matúšek.
Úrazové poistenie v Slovenskom raji ako súčasť vstupenky
Hrozbe vysokých poplatkov sa vyhnete, ak si vopred zaplatíte úrazové poistenie. V Slovenskom raji je už súčasťou vstupenky. „V tom bilete je aj ubezpečenie. Platí v celom parku bilet na jeden deň,” priblížil predajca lístkov v Slovenskom raji Peter Duľa.
Pri vstupe do roklín si turisti kupujú lístok za to, že použijú rebríky, lávky, mostíky, či stúpačky. V cene tohto lístka je automaticky aj úrazové poistenie, ale aj poistenie na zásah HZS. Spolu 15 centov z každej vstupenky dostáva poisťovňa.
”Za minulý rok to bolo nejakých 36-tisíc sme odviedli poisťovni,“ informoval starosta obce Hrabušice Marcel Kacvinský.
Horskí záchranári prichádzajú na pomoc aj k turistom, ktorí poistení nie sú. Tí v minulosti tvorili polovicu zachraňovaných osôb v raji.
„Posledný rok, kedy boli v platnosti aj tieto vstupenky, v rámci ktorých je už aj poistenie, môžem konštatovať, že pomer narástol na 76 ku 24 v prospech poistených,“ dodal náčelník HZS Slovenský raj. Osoby mladšie ako 18 rokov či ľudia zbavení svojprávnosti za pomoc horských záchranárov neplatia.