Na hlavný obsah

EÚ robí podľa šéfa SPP chybu, ak sa chce úplne zbaviť ruských energií: Polovica Bruselu je vykurovaná ruským LNG

Podľa neho nám nedostatok plynu v zime nehrozí.

EÚ robí podľa šéfa SPP chybu, ak sa chce úplne zbaviť ruských energií: Polovica Bruselu je vykurovaná ruským LNG
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Od 1. januára prestal na Slovensko prúdiť zemný plyn tradičnou cestou cez Ukrajinu. Ako v relácii Peniaze vysvetlil riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Vojtech Ferenc, dôvodom je nepredĺženie tranzitných dohôd zo strany Ukrajiny.

„Ukrajina nepredĺžila tranzitné zmluvy, čiže SPP sa jednoducho zariadilo inak. Ideme okľukou. Plyn putuje cez Áziu, Turkish Stream, Srbsko, Maďarsko a takto prichádza na naše územie,“ objasnil s tým, že spoločnosť sa na zimu už začala poctivo pripravovať.

Na otázku, či nám opäť hrozí napätá plynová situácia v jesenných alebo zimných mesiacoch, reagoval upokojujúco. „Rád by som upokojil nielen našich odberateľov, ale celý plynárenský trh na Slovensku. SPP dostalo úlohu zabezpečiť dostatok plynu pre celý slovenský trh a túto úlohu plníme,“ ubezpečil.

Pripomenul, že podľa európskych smerníc musia členské štáty v letných mesiacoch vytvárať dostatočné zásoby plynu pred začiatkom vykurovacej sezóny. „Už teraz napĺňame naše zásobníky tak, aby 1. novembra o polnoci sme mali potvrdené, že SPP má v zásobníkoch 17,7 terawatthodín plynu. To úplne postačuje na celú zimnú vykurovaciu sezónu,“ dodal Ferenc.

Zimnej vykurovacej sezóne sme sa venovali v relácii Peniaze:

Problémom je cena

Zásoby však nie sú jediným problémom. Domácnosti aj firmy zaujíma najmä cena plynu, ktorá môže byť ovplyvnená komplikovanou dopravou a medzinárodnou politikou. Ferenc v tejto súvislosti kritizoval postoj Európskej únie k ruským energetickým surovinám.

„Viete, že EÚ tlačí na takzvaný face-out ruského plynu, ropy a jadrového paliva. Ja si osobne myslím, že robí obrovskú chybu. Najväčšími odberateľmi ruského LNG sú Francúzsko, Španielsko, Portugalsko, Belgicko. Polovica Bruselu je vykurovaná ruským LNG. Je to podľa mňa pretvárka,“ uviedol.

Podľa neho zbytočné obmedzovanie importu z Ruska vytvára chaos na energetickom trhu EÚ, čo sa následne premieta aj do cien pre koncových odberateľov. „Zbytočne sa hráme o to, že môže byť nedostatok komodity, a tým pádom je drahá,“ zdôraznil.

V tejto súvislosti poukázal aj na rozdielne ceny za tranzit plynu v rámci Európy. „V Poľsku platíte za megawatthodinu 10 eur, cez Turkish Stream cez Bulharsko len 2,50 eura. Navrhli sme teda v Bruseli harmonizáciu týchto poplatkov. Nebude to jednoduché, ale je to potrebné,“ dodal Ferenc.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika