Na hlavný obsah

Na vysoký krvný tlak môže trpieť každý druhý Slovák, len o tom nevie, upozorňuje odborník

Na ochorenie zomierajú ročne tisícky ľudí, mnohí ho však ignorujú.

Na vysoký krvný tlak môže trpieť každý druhý Slovák, len o tom nevie, upozorňuje odborník
Vysoký krvný tlak patrí medzi najrozšírenejšie civilizačné ochorenie. Foto: Unsplash

Na vysoký krvný tlak môže trpieť každý druhý Slovák, len o tom nevie, domnievajú sa kardiológovia. Podľa vedúceho oddelenia diagnostiky v spoločnosti Kompava Martina Minárecha takzvaná hypertenzia patrí medzi najrozšírenejšie civilizačné ochorenie.

No aj napriek tomu, že na toto ochorenie ročne zomierajú tisícky Slovákov, každý piaty priznáva, že ho ignoruje.

„Najhoršie je, že vyhráva v štatistikách predčasného úmrtia. Je to tiché a veľmi nebezpečné ochorenie,“ povedal Minárech v rozhovore pre Ranné správy. Prieskumy podľa neho ukazujú, že ochorenie postihuje stále mladších ľudí. „Spúšťačom je hlavne dnešná doba a chronický stres,“ povedal.

Vysoký krvný tlak spôsobuje tiež zlá životospráva moderných ľudí. „Je to napríklad zvýšený príjem stimulačných látok ako kofeín. Potom je to aj vysoký príjem sodíka. Problém je aj keď chýbajú niektoré kľúčové minerály ako je draslík a magnézium,“ vysvetlil Minárech.

Hypertenziu spôsobuje aj zlý životný štýl, nadváha, fajčenie, alkohol a slabá pohybová aktivita. „A keď sa toto celé nazbiera a pridá sa aj genetika, tak vytvárame ‚dobré‘ podmienky pre rozvoj vysokého krvného tlaku,“ skonštatoval.

Príznaky si nespájame s hypertenziou

Klinické prejavy tohto ochorenia sú viditeľné. „Často sú to bolesti hlavy, závraty, búšenie srdca, tlak na hrudi či pískanie v ušiach. Ľudia si ich ale často nespájajú s vysokým krvným tlakom,“ vysvetlil Minárech. Vyzdvihol dôležitosť prevencie.

Na vysoký krvný tlak sa na Slovensku lieči 1,3 milióna ľudí. Z prieskumu spoločnosti Kompava vyplýva, že ľudia neberú liečbu vážne a často ju prerušia. „Prieskum ukázal, že 20 percent ľudí, ktorí sa na vysoký krvný tlak liečia, neberú lieky,“ priblížil Minárech. Dodal, že ide najmä o mužov a mladých ľudí.

„Keď už užívajú lieky, ktoré im dá lekár, zlepšia sa im klinické príznaky. Na základe toho prestanú tie lieky brať alebo ich užívajú nepravidelne,“ skonštatoval.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko