Na hlavný obsah

Obyvatelia obcí pri Piešťanoch sa boja o svoje zdravie, investor chce v blízkosti domov vybudovať veterný park

Verejnosť doteraz nevie, aké turbíny tam chcú stavať.

Obyvatelia obcí pri Piešťanoch sa boja o svoje zdravie, investor chce v blízkosti domov vybudovať veterný park
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

V katastri obce Drahovce pri Piešťanoch plánujú veterný park na výrobu elektrickej energie. Obyvatelia okolitých obcí sa obávajú negatívneho vplyvu na zdravie a kvalitu života. Veže majú stáť zopár stoviek metrov od ich domovov. Verejnosť ani experti doteraz nevedia, aké turbíny chce investor stavať.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) chce v katastri obce Drahovce pri Piešťanoch postaviť sedem veterných turbín za skoro 80 miliónov eur. Problémom plynárov je, že veže sú vzdialené od susednej obce len niekoľko sto metrov.

Ľudia sa boja o zdravie. „Život ľudí v okolitých obciach sa absolútne zmení a hodnota života bude omnoho horšia,“ myslí si starosta obce Dubovany Miroslav Michalčík.

Obyvatelia dotknutých obcí už v minulosti podpisovali petíciu proti ich výstavbe. „Napriek tomu, že petíciu podpísalo asi dvetisíc ľudí, tak na to zastupiteľstvo nereagovalo. Takže teraz po dvoch rokoch to tu máme zase na stole,“ vysvetlila obyvateľka Drahoviec Jana Michalková.

Veternému parku pri Piešťanoch sa v Správach venovali redaktori Erik Adamson a Vlado Hulík:

„Do toho úzkeho priestoru, kde by mohla byť príroda, dáme vrtule. Máme tu atómovú elektráreň, ktorá sa bude rozširovať, mame tu skládku odpadu, mala by tu byť spaľovňa, tak my tu potrebujeme ešte vrtule,“ reagovala starostka Veselého Viera Šípková.

Právny zástupca obce Veselé Igor Ribár hovorí, že obyvatelia od začiatku ani nevedia, o aké veterné turbíny má investor záujem. Jediná informácia, ktorú majú, je ich výška, ktorá má byť do 200 metrov. Najvyššia obytná budova na Slovensku je o viac než 30 metrov nižšia.

Pochybnosti o zákonných limitoch

„V projekte sa uvažuje s turbínami s maximálnou výškou 200 metrov. Z toho veža dosiahne maximálne 120 metrov a dĺžka lopatky bude mať maximálne 80 metrov,“ priblížil Ondrej Šebesta, riaditeľ odboru korporátnej komunikácie SPP.

„Inak povedané, štúdia sa robila na hypotetické možnosti a nie na konkrétne technické riešenie. Máme podozrenie, že dôjde k nedodržaniu niektorých zákonných limitov, čo s týka zákonnej vzdialenosti a vplyvov na zdravie,“ ozrejmil Ribár.

Podľa envirorezortu v súčasnosti pokračuje proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, takzvaná EIA. „V procese EIA sa posudzuje zámer s takými variantmi, ktoré predložil investor, v tomto prípade Slovenský plynárenský priemysel. Je predovšetkým na investorovi, aby na verejných prerokovaniach podal ľuďom komplexné informácie o navrhovanej činnosti,“ napísal envirorezort v stanovisku.

Firma Enviconsult, ktorá posudzovanie vplyvov na životné prostredie pre plynárov vypracováva, na otázku Slovenskej televízie neodpovedala. Jej konateľ nás odkázal na nemenovaného kolegu a telefonát ukončil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika