Považská Bystrica a jej okolie sa pýšia výnimočnými skalnými lokalitami. Manínska tiesňava, Súľovské skaly, či Makyta lákajú turistov aj horolezcov niekoľko desaťročí. Záujem o tento šport neutícha.
Manínska tiesňava je najužšia na Slovensku. Vyše 80-metrové skaly lákajú horolezcov už takmer 100 rokov.
„Manínska úžina vychovala už niekoľko generácií aj niekoľko reprezentantov. Záujem o horolezectvo je z roka na rok väčší. Vidíme to vlastne aj tu u nás na stene, že chodia sem obyčajní Považskobystričania,“ uviedol inštruktor Filip Makay.
Prvý horolezecký klub
Práve v Považskej Bystrici vznikol v roku 1943 prvý horolezecký klub na Slovensku. Volá sa Manín a za jeho zrodom stáli dvaja nadšenci.
„Jeho zakladateľmi boli Jozef Dostál a Paľo Andrášik. Zoznámili sa na stanici tu v Považskej Bystrici, keď išli do Tatier na výcvikový tábor,“ prezradil bývalý horolezec František Piaček.
Manínskej úžine sa v relácii Správy venovala redaktorka Aneta Čičková:
Do histórie sa zapísala legendárna výprava klubu na Kaukaz. V roku 1958 sa osem Slovákov vybralo do tábora Adyl-su v oblasti Prielbrusie. Medzi nimi aj pán Anton.
„Kaukaz je nádherný, krásny. Z tej jednej cesty mám veľmi dobré spomienky. No vtedy som bol v maximálnom výkone, tak som bol prvolezec. Liezli sme takú zmrznutú ľadovú stienku. Mal som dlhé skoby, čo som si sám vyrábal, zatĺkol krásne jeden, druhý, tretí, prešiel som šťastlivo,“ opísal účastník výpravy na Kaukaz Anton Čička.
Láska k horolezectvu pretrvala aj v domácich podmienkach. Manínska tiesňava dnes ponúka viac než 200 lezeckých ciest. Nie všetky sú určené pre začiatočníkov. Tí by mali začať pod dohľadom inštruktora – ideálne na umelej stene.
„Lezenie napríklad s horným lanom, postupne sa dostali k „lídu“, ťahaniu a až potom na skaly,“ dodal Makay. Každoročne sa práve tu v srdci Manínskej tiesňavy stretávajú desiatky horolezcov, aby si uctili pamiatku tých, ktorí tragicky zahynuli na horách.