Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa voči vedcom v Spojených štátoch má už prvé priame dôsledky na Európu, tentokrát však pozitívne. Starý kontinent vďaka okresávaniu financií na vedu v USA získava mozgy.
Po desaťročiach presne opačného trendu, keď vedci z európskych krajín odchádzali do Ameriky, teraz prví americkí akademici dorazili do Francúzska v rámci programu univerzity v Marseille s názvom Bezpečné miesto pre vedu. Informoval o tom bruselský portál Politico.
Odlivu mozgov z USA do Európy sa v rubrike Čítanie zo zahraničnej tlače venovala redaktorka Slovenského rozhlasu Anna Síposová:
Marseillská univerzita ponúka americkým vedcom prísľub lepšej budúcnosti v slnečnom stredomorskom prístavnom meste. Cieľom je prilákať výskumníkov, ktorí zažili alebo sa obávajú škrtov vo financovaní vedy, pripomenul Politico.
Rektor marseillskej univerzity Eric Berton prirovnal situáciu amerických akademikov k európskym, ktorí utekali pred prenasledovaním nacistického Nemecka. Záujem o prácu vo Francúzsku má až 300 vedcov, medzi nimi sú ľudia z univerzít Yale či Standford.
Bruselský portál skonštatoval, že sa tak rozhodli napriek tomu, že sa sťahujú do krajiny, kde angličtina nie je úradným jazykom. Problém je i s platmi akademikov. Tie sú totiž vo Francúzsku stále nižšie ako v Spojených štátoch.
Americkí vedci však pripomenuli, že nižšie sú i náklady, školstvo pre deti je bezplatné, zdravotné poistenie dostupné a život bezstarostnejší než v USA.