Na hlavný obsah

Slovensko prevzalo ročné predsedníctvo v Slavkovskom formáte. Medzi prioritami sú energetická bezpečnosť i rozširovanie EÚ

Štafetu prevzalo od Česka.

Slovensko prevzalo ročné predsedníctvo v Slavkovskom formáte. Medzi prioritami sú energetická bezpečnosť i rozširovanie EÚ
Samit v marci tohto roka sa konal pri príležitosti desiateho výročia založenia S3. Foto: TASR/Martin Baumann

Slovensko sa v pondelok (30. 6.) ujalo rotujúceho ročného predsedníctva Slavkovského formátu (S3), ktoré potrvá do 30. júna 2026. Hlavnými prioritami budú energetická bezpečnosť, spolupráca v európskych záležitostiach a rozširovanie EÚ o štáty západného Balkánu. Tiež sa zameria na rozvoj dopravnej infraštruktúry, digitálnu transformácia či rozvojovú spoluprácu. Informoval o tom komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

Pre Slovensko ide v poradí o štvrté predsedníctvo. V podobe tradičného štafetového kolíka ho minulý týždeň od Česka prevzal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár. Okrem Slovenska a Česka združuje Slavkovský formát aj Rakúsko.

„Prioritou slovenského predsedníctva je predovšetkým podpora spolupráce v kľúčových oblastiach spoločného záujmu, kde sa zhodujeme a máme silný záujem presadzovať rovnaké pozície v prospech našich občanov,“ uviedol Blanár.

„Dôraz v tomto prípade kladieme na posilňovanie energetickej bezpečnosti, rozširovanie Európskej únie, rozvoj cezhraničnej dopravnej infraštruktúry a dodržiavanie zásad medzinárodného práva,“ dodal.

Slovensko sústredí pozornosť aj na spoločnú angažovanosť v európskych záležitostiach a zároveň posilňovanie rozvojovej spolupráce či digitálnu transformáciu. Pracovný plán Slavkovského formátu na obdobie rokov 2025 – 2026 odsúhlasili všetky tri štáty.

Regionálna spolupráca

Slavkovský formát má za cieľ posilňovať regionálnu spoluprácu troch stredoeurópskych štátov v prospech ich obyvateľov, stimulovať nové projekty v oblastiach spoločného záujmu a podporovať výmenu informácií. Toto zoskupenie vytvorilo počas uplynulých desiatich rokov podľa Blanára stabilnú platformu regionálnej spolupráce.

„V spojení sme dokázali reagovať na výzvy v stredoeurópskom priestore a súčasne poskytnúť našu pomoc za hranicami Slovenska, Česka a Rakúska,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie. V rámci podpory zlepšovania dopravnej infraštruktúry osobitne vyzdvihol modernizáciu železničného spojenia medzi hlavnými mestami Praha, Bratislava a Viedeň.

Priatelia západného Balkánu

Ďalšie dôležité kroky sa realizujú aj v oblasti v oblasti rozvojovej spolupráce. Trojica krajín je podľa Blanára dlhodobo aktívna v rámci rokovaní zoskupenia Priateľov západného Balkánu s cieľom prispievať k priblíženiu sa štátov tohto regiónu k európskej integrácii.

Blanár takisto spomenul pomoc v Gruzínsku v projekte trvalo udržateľného rozvoja chránenej oblasti Aragvi a lokálnych komunít a taktiež aktuálne prebiehajúci projekt environmentálneho spracovania medicínskeho odpadu v Libanone.

Slavkovský formát vznikol 29. januára 2015, keď predsedovia vlád Slovenska, Česka a Rakúska prijali v Slavkove pri Brne Slavkovskú deklaráciu. Tam sa pri príležitosti desiateho výročia založenia Slavkovského formátu uskutočnil 5. marca 2025 prvý samit S3 na úrovni troch prezidentov.

Predsedníctvo v Slavkovskom formáte trvá jeden rok a členské štáty si ho vymieňajú na základe rotačného princípu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko