Portál Politico sa dostal k interným dokumentom nemeckej krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Opisujú, ako sa chce strana postupne dostať k moci.
Aj keď je AfD momentálne najsilnejším opozičným hnutím, ostatné politické strany vrátane konzervatívcov kancelára Friedricha Merza s AfD odmietajú spolupracovať. Držia si odstup v rámci nemeckej povojnovej politiky Brandmauer, teda ochrannej steny proti extrémizmu.
O plánoch AfD o tom, ako sa chce dostať k moci, si v Čítaní zo zahraničnej tlače prečítala redaktorka Katarína Chovančáková:
Inšpiráciu si AfD berie z amerického hnutia MAGA prezidenta Donalda Trumpa. Základom ich plánu je prezentovať ako hrozbu ľavicové strany a ešte viac rozdeliť spoločnosť na dva nezmieriteľné tábory. Podľa interného dokumentu sa AfD snaží vytvoriť obraz, že politický spor neprebieha medzi nimi a zvyškom strán, ale medzi konzervatívcami a radikálnou ľavicou.
Za stratégiou stojí podľa Politica poslankyňa Beatrix von Storch. Snaží sa zmeniť imidž strany tak, aby už nebola vnímaná ako extrémistická, ale ako bežná súčasť politickej scény. Von Storch a jej manžel sa v minulosti zúčastnili aj na inaugurácii Donalda Trumpa a stretli sa s jedným z jeho hlavných poradcov Steveom Bannonom.
„Hlas zdravého rozumu“
AfD sa chce postaviť ako opak toho, čo nazýva prehnane liberálnou alebo progresívnou ľavicou, ktorá podľa nich presadzuje názory, s ktorými sa väčšina bežných ľudí nestotožňuje.
V dokumente sa tiež uvádza, že rast popularity radikálnej ľavice, najmä medzi mladými, oslabuje stredové strany. Tie sa preto posúvajú viac doľava, čo sťažuje spoluprácu naprieč politickým spektrom. AfD sa v takej situácii chce postaviť ako vyvážená protiváha a tzv. hlas zdravého rozumu.
Spomínaný Brandmauer, teda odmietanie spolupráce, zatiaľ platí. Avšak v niektorých regiónoch, najmä na východe krajiny, už dochádza k spolupráci medzi AfD a inými stranami na lokálnej úrovni.
Politico však pripomína, že minulý rok aj Merzova strana prijala podporu AfD pri hlasovaní o prísnejšom migračnom zákone. To vyvolalo kritiku. AfD sa zároveň snaží osloviť aj voličov, ktorí im doteraz nedôverovali, ako ženy, seniorov, obyvateľov miest či ľudí s vyšším vzdelaním.