Školy, a najmä obce či mestá, čaká zmena pravidiel pri určovaní školských obvodov. Každá materská aj základná škola v obci bude mať len jeden obvod. Štát chce zmenami zamedziť segregácii a prispieť k inkluzívnemu vzdelávaniu.
Nad určovaním obvodov a dodržiavaním pravidiel bude mať kontrolu štát. Pri porušeniach obvody určí sám. Návrh je v pripomienkovom konaní.
Ako sa budú po novom prerozdeľovať školy do obvodov, zisťovala v relácii Rádiožurnál redaktorka STVR Denisa Žilová:
Doteraz mohli obce zaradiť viac škôl do jedného obvodu, čím si často umelo rozdeľovali deti, napríklad rómske do jednej školy a nerómske do druhej. Nový zákon to zakazuje. Každá škola musí mať svoj vlastný obvod, obce pritom musia dodržiavať aj zásady inklúzie a desegregácie.
„Ak obec určí verejný školský obvod, regionálny úrad do troch mesiacov overí zohľadnenie podmienok. Ak úrad zistí, že neboli zohľadnené podmienky, vyzve obce na nápravu v ním určenej lehote. Po jej uplynutí určí obvod regionálny úrad do 30 dní od jej uplynutia,“ znie v návrhu.
Obce a mestá navyše budú musieť obvody pravidelne raz ročne prehodnocovať a upravovať podľa aktuálnych potrieb. Združenie miest a obcí Slovenska s návrhom súhlasí. Podľa jeho predsedu Jozefa Božika však nie je potrebná každoročná aktualizácia.
„Do budúcna očakávam, že by to bolo potrebné aktualizovať možno na začiatku volebného obdobia. A keby tam bol nejaký rozpor, potom to môže riešiť štátna školská inšpekcia.“ zhodnotil Božík.
Návrh zákona má pozitívne ohlasy
Riaditeľ súkromnej inkluzívnej školy vo Zvolene Juraj Hipš zmeny víta. Mesto k zmene obvodov pristúpilo dobrovoľne už v roku 2022 tak, aby zabránilo segregácii rómskych detí do samostatnej školy.
„Bytovka, kde ľudia bývajú, nemá jednu školu a deti sa rozdelili podľa vchodov tak, aby boli rovnomerne zastúpené vo všetkých verejných školách. My ako súkromná škola si tieto deti berieme dobrovoľne,“ priblížil Hipš.
Vlastnú školu zriadil v roku 2024. Upozorňuje však, že benefity úprav neuvidíme hneď. „Po dvoch rokoch sa už pomaličky ukazuje ovocie, že namiesto jednej segregovanej školy máme školy, kde sa vracia aj majorita a máme školy, kde idú deti z generačnej chudoby, ale nejdú tam vo vysokých počtoch,“ ozrejmil Hipš.
Riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda návrh vníma ako krok vpred. Upozorňuje na chýbajúce merateľné ukazovatele inkluzívneho obvodu. „Môžeme sa pýtať, ako sa úprava prejaví v oblastiach, kde sú takzvané čisto rómske školy. Čo teraz samospráva alebo regionálne úrady budú musieť robiť, keďže si doteraz so situáciou neporadili,“ reaguje.
„Otázka je, ako sa obvody prekreslia a či to bude mať nejaký dopad,“ dodal. Nové školské obvody po prvý raz majú obce určiť podľa návrhu k 1. februáru 2026.