Schodok štátneho rozpočtu v tomto roku by sa mal podľa odhadov Rady pre rozpočtovú zodpovednosť zvýšiť o viac ako pol miliardy. To by znamenalo, že namiesto očakávanej hodnoty pod piatimi percentami, by sa dostal na 5,2 percenta HDP a celkovo by prekročil sedem miliárd. Ministerstvo financií tvrdí, že rast HDP by sa mal udržať nad priemerom Európskej únie.
Rezort financií očakáva medziročný rast daňových príjmov o viac ako osem percent. To však nekorešponduje s aktuálnou prognózou Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
“Do konca roka odhadujeme výpadok daní oproti tomu, čo predpokladal rozpočet vo výške 1,1 miliardy eur. Výber DPH zaostáva za tým, čo sa rátalo, to spomalenie rastu je až 0,4 percentuálneho bodu už sme pod 1,5 percenta,“ ozrejmil šéf oddelenia rozpočtových analýz a prognóz Pavol Maiher.
Schodku štátneho rozpočtu sa v Rádiožurnále Rádia Slovensko venoval redaktor Rastislav Dubovský:
Ministerstvo financií sa opiera o prognózu vlastných analytikov z Inštitútu finančnej politiky. Plánované spustenie výroby a exportu automobilky Volvo a investície spojené s plánom obnovy majú v najbližších rokoch posilniť slovenskú ekonomiku.
Inštitút finančnej politiky však očakáva, že obmedzený export a utlmené investície spôsobia tento rok pokles zamestnanosti. Ohrozených je odhadom šesťtisíc pracovných miest.
“Služby rastú o vyše osem percent, ceny potravín, tie budú niekde medzi dvoma až troma percentami,“ komentoval očakávaný rast cien služieb a potravín riaditeľ odboru makroekonomických analýz Branislav Žúdel.
Ministerstvo financií očakáva, že reálne príjmy obyvateľov budú tento rok rásť. Ekonóm Radovan Ďurana si to nemyslí. “Ani tento rok nebude reálna priemerná mzda vyššia, ako bola v roku 2021. Inflácia je tak vysoká, že priemerne človek nemá tú kúpnu silu, ktorú mal pred štyrmi rokmi,“ upozornil.
Záchranným kolesom slovenskej ekonomiky bude čerpanie eurofondov.