Teplota Stredozemného mora v júni počas vlny morských horúčav prudko vzrástla. Vvedci varujú, že to môže ohroziť niektoré morské druhy. Informovala o tom agentúra Reuters.
Európska služba pre klimatické zmeny Copernicus uviedla, že podľa údajov služby Copernicus Marine Service boli teploty na povrchu mora 22. júna o viac ako päť stupňov Celzia vyššie, ako je sezónny priemer.
Najintenzívnejšie oteplenie v rámci takzvanej „morskej vlny horúčav“ pozorovali v západnej časti Stredozemného mora. A to vrátane Baleárskeho mora pri Španielsku a Tyrhénskeho mora pri západnom pobreží Talianska, dodal Copernicus.
„Teploty, ktoré sme očakávali v polovici augusta, boli zaznamenané už v júni. Preto je tento rok považovaný za teplotne rekordné v Stredozemnom mori,“ povedal agentúre Reuters Christos Spyru z výskumného strediska klimatológie Aténskej akadémie.
Dodal, že priemerné júnové teploty mora dosiahli o tri až šesť stupňov vyššie hodnoty ako priemer v rokoch 1982-2023. Tie slúžili ako referenčné obdobie. „Tieto teploty mora sme očakávali v auguste,“ uviedol Spyru. „Niektoré morské druhy sa v týchto podmienkach nebudú schopné rozmnožovať alebo prežiť,“ dodal.
Európa je najrýchlejšie sa otepľujúcim kontinentom na svete a podľa služby Copernicus sa ohrieva dvakrát rýchlejšie, ako je celosvetový priemer. Preto sa extrémne vlny horúčav objavujú skôr počas roka a pretrvávajú aj v neskorších mesiacoch.
Viaceré talianske regióny dnes zakázali prácu vonku počas najteplejších hodín dňa. Francúzsko uzavrelo desiatky škôl a Španielsko potvrdilo, že minulý mesiac bol najteplejším júnom od vedenia týchto záznamov v krajine.