Ženy, ktoré sa vrátili do práce po materskej dovolenke, čelili rôznym výzvam. Najväčšími prekážkami boli problémy so strážením detí a nedostatok flexibility zo strany zamestnávateľov.
Viac ako polovica žien musela dokonca zamestnávateľa zmeniť. Tretina zostala v pôvodnej firme, ale šesť percent z nich sa presunulo na iný úväzok. Vyplýva to z prieskumu občianskeho združenia Akčné ženy. Podľa neho takmer štvrtina matiek tvrdí, že materstvo negatívne ovplyvnilo ich kariéru.
O situácii žien po materskej dovolenke hovorila v relácii Ranné správy zakladateľka občianskeho združenia Akčné ženy Martina Novotná:
Ako informovala zakladateľka Akčných žien Martina Novotná, návrat do práce najmä po viacnásobnej rodičovskej dovolenke je pre mnohé ženy veľkou výzvou a to hlavne z mentálneho hľadiska.
„Veľké percento žien sa po materskej dovolenke rozhodne pre úplnú zmenu zamestnania. Rekvalifikáciu často absolvujú už počas rodičovskej dovolenky,“ uviedla Novotná.
Podnikanie po materskej dovolenke
Podľa výsledkov výskumu 16 percent žien po uplynutí materskej dovolenky začne podnikať. „Je výborné, ak žena začne podnikať už počas rodičovskej dovolenky. Postupný rozbeh podnikania je vtedy ľahší. Hlavný dôvod, prečo začínajú podnikať, je flexibilita,“ informovala.
Zakladateľka Akčných žien vyzýva ženy na Slovensku, aby začali podnikať, pretože podľa jej slov je podnikateliek v našej krajine málo. „Zakladateliek podnikov máme len 28 percent, čiže je to iba jedna tretina,“ povedala.
Matky na Slovensku zvládajú až 69 percent domácich a opatrovateľských povinností samé. Ako tvrdí Novotná, je to zakorenené v tradícii krajiny a je dôležité otvárať verejné diskusie o férovom rozdelení prác a úlohách rodičov. Zároveň dodala, že matky si tieto povinnosti často berú na seba samé.
Výsledky prieskumu taktiež ukazujú, že až 61 percent matiek trpí psychickými problémami ako úzkosť, depresia či vyhorenie a 43 percent sa cíti preťažených. Podľa Novotnej sa zlý mentálny stav žien v spoločnosti normalizuje, je však dôležité o týchto problémoch hovoriť a riešiť ich.
Prekážky pre ženy
Najčastejšou prekážkou pre ženy po návrate do práce je nedostatok miest v jasliach či materských školách. „Matka by veľakrát nastúpila skôr do práce, alebo by si zobrala nižší pracovný úväzok, ale finančne jej to vychádza tak, že by za škôlku zaplatila toľko peňazí, koľko by dostala za prácu,“ vysvetlila.
Podľa Novotnej riešením tohto problému je budovanie nových takýchto zariadení. Taktiež si myslí, že štát by mal zlepšovať legislatívu a budovať infraštruktúru. „Firmy by mali byť viac rodinne založené. Viac budovať flexibilné úväzky, skrátené pracovné časy alebo homeoffice,“ doplnila.