Na hlavný obsah

USA a EÚ uzavreli obchodnú dohodu, na väčšinu tovarov bude platiť 15-percentné clo

Prezident USA rokoval s predsedníčkou eurokomisie.

Prezident USA Donald Trump.
Prezident USA Donald Trump. Foto: TASR/AP/Jacquelyn Martin

Prezident USA Donald Trump v nedeľu (27. 7.) večer vo svojom golfovom rezorte v Turnberry v Škótsku potvrdil, že sa podarilo dosiahnuť obchodnú dohodu s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou vo výške 15 percent na väčšinu vývozov EÚ do USA, vrátane automobilov. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

 „Dosiahli sme dohodu. Je to dobrá dohoda pre všetkých. Bude to najväčšia dohoda zo všetkých,“ povedal Trump pred novinármi po rokovaniach s Von der Leyenovou.

Podľa Trumpa bude colná sadzba na väčšinu dovozov z EÚ do Spojených štátov vo výške 15 percent, a to aj pre automobilový priemysel.

DPA uviedla, že transatlantická dohoda ukončuje mesiace trvajúce rokovania medzi Bruselom a Washingtonom o výške ciel, a očakávania, či nedeľňajšie rokovania povedú k dohode, boli preto veľmi veľké.

Trump v júli pohrozil Európskej únii clami vo výške 30 percent na európske dovozy počnúc od 1. augusta a Únia avizovala, že ak sa nepodarí dosiahnuť uspokojivú dohodu, plánuje odvetné opatrenia.

Súčasťou dohody s Európskou úniou podľa Trumpa je, že Únia súhlasí s nákupom energií za 750 miliárd dolárov (cca 641 mld. eur) a s vyššími investíciami, konkrétne o 600 miliárd dolárov (zhruba 513 mld. eur), do amerického vojenského vybavenia. Spresnil, že clá na dovoz ocele a hliníka zostanú na úrovni 50 percent ako doteraz.

Americký prezident to podľa bruselského serveru Politico povedal americkým novinárom po skončení rokovania. EÚ zastupoval aj eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič.

Rokovanie s Trumpom boli tvrdé

Von der Leyenová uviedla, že obchodná dohoda vytvára istotu a stabilitu pre podniky na oboch stranách Atlantiku. Pätnásťpercentné clo platí podľa šéfky únijnej exekutívy na dovoz väčšiny tovarov do USA vrátane automobilov, polovodičov a liečiv. Rokovania s Trumpom označila za tvrdé, ťažké, ale spravodlivé.

„Dnešná dohoda vytvára istotu v neistých časoch. Prináša stabilitu a predvídateľnosť pre občanov a podniky na oboch stranách Atlantiku,“ uviedla šéfka Európskej komisie. Ide o dohodu medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.

„Obchodujeme v objeme 1,7 bilióna eur ročne. Spoločne sme trh s 800 miliónmi ľudí a tvoríme takmer 44 percent svetového HDP,“ dodala s tým, že len niekoľko týždňov po samite NATO v Haagu ide podľa nej o ďalší stavebný kameň, ktorý znovu potvrdzuje transatlantické partnerstvo.

Ako Von der Leyenová spresnila, počas dnešného rokovania zároveň únijní a americkí vyjednávači dosiahli dohodu aj o nulovej sadzbe ciel na rad strategických produktov. „Ide o lietadlá a ich súčiastky, niektoré chemikálie, niektoré poľnohospodárske produkty, prírodné zdroje a kritické suroviny. A budeme aj naďalej pracovať na tom, aby sme do tohto zoznamu pridali ďalšie produkty,“ dodala šéfka komisie.

Predsedníčka EK potvrdila, že Európska únia tiež posilní spoluprácu s USA v oblasti energetiky. „Nákupy amerických energetických produktov diverzifikujú naše zdroje a prispejú k energetickej bezpečnosti Európy. Ruský plyn a ropu nahradíme významnými nákupmi amerického LNG, ropy a jadrových palív,“ povedala Von der Leyenová.

Na záver svojho vyhlásenia poďakovala prezidentovi Trumpovi za „jeho osobné nasadenie a vodcovské schopnosti, ktoré viedli k dosiahnutiu tohto prelomu“. „Je to tvrdý vyjednávač, ale tiež vie uzatvárať dohody,“ uviedla šéfka únijnej exekutívy.

Poďakovala tiež Šefčovičovi a jeho tímu, ktorý rokovania s americkou administratívou dlhé týždne viedol. „Chcem sa poďakovať aj členským štátom za ich dôveru a odhodlanie. Naša jednota je našou silou doma i v zahraničí,“ dodala.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika