Na hlavný obsah

V zahraničí žije viac než 1,7 milióna Slovákov a ich potomkov. Najpočetnejšia komunita je v USA, nasleduje Česko

Deň Slovákov žijúcich v zahraničí pripadá na 5. júla.

V zahraničí žije viac než 1,7 milióna Slovákov a ich potomkov. Najpočetnejšia komunita je v USA, nasleduje Česko
Ľudia na Brooklinskom moste v New Yorku. Foto: TASR/AP Photo/Olga Fedorova

Najviac Slovákov žije v USA, Českej republike, Veľkej Británii, Kanade a Nemecku. Veľmi aktívnou je aj približne 38-tisícová slovenská komunita v Srbsku. Vyplýva to z údajov, ktoré zbiera Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ).

Deň Slovákov žijúcich v zahraničí pripadá na 5. júla. Podľa odhadov žije v zahraničí vyše 1,7 milióna slovenských krajanov, ÚSŽZ eviduje Slovákov v 51 krajinách sveta.

„Podľa oficiálnych údajov jednotlivých štátnych štatistických úradov žilo v roku 2024 v zahraničí 1 535 680 Slovákov. Druhý údaj sa vzťahuje na odhady krajanských organizácií a zastupiteľských úradov SR v štátoch, kde majú Slováci výrazné zastúpenie,“ uviedla Jarmila Brezinová z oddelenia koordinácie štátnej politiky a externej komunikácie ÚSŽZ.

„Odhadom žije v zahraničí 1 727 419 Slovákov a potomkov Slovákov, ktorí v jednotlivých migračných vlnách opúšťali územie SR a našli nový domov v rôznych častiach sveta,“ doplnila Brezinová.

Najpočetnejšia komunita je v USA, kde podľa oficiálnych údajov žije 750-tisíc Slovákov, avšak podľa odhadu ich môže byť 790-tisíc. Nasleduje Česká republika so 162.578 Slovákmi (odhad 200-tisíc), Veľká Británia s počtom zahraničných Slovákov 160 270 (odhad 174 287).

Nasleduje Kanada s viac ako 100-tisíc krajanmi či Nemecko, kde oficiálne registrujú úrady 58 445 osôb zo Slovenska (odhad 80-tisíc).

Deň Slovákov žijúcich v zahraničí

Deň Slovákov žijúcich v zahraničí si v sobotu pripomenú aj v Bratislave v Sade Janka Kráľa. Ceremónia kladenia vencov sa koná pri základnom kameni pripravovaného pamätníka slovenského vysťahovalectva.

Slováci žijúci v zahraničí organizujú kultúrne a folklórne podujatia, ako sú dni slovenského kultúrneho dedičstva, festivaly, výstavy či divadelné predstavenia. Významnú úlohu zohráva aj vzdelávanie – výučba slovenského jazyka v krajanských školách, víkendových vzdelávacích centrách či počas letných škôl.

Krajania vydávajú aj časopisy, internetové portály alebo rozhlasové relácie.
Komunity spolupracujú s domácimi inštitúciami aj slovenskými veľvyslanectvami. Súčasťou života v zahraničí je aj udržiavanie a rozvíjanie slovenských tradícií, ako je pripomínanie si historických výročí, oslavovanie štátnych sviatkov či zachovávanie ľudových zvykov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet